Unikatowy, lokalny urok restauracji da się uzyskać nie tylko poprzez niewyszukany folklor we wnętrzach. Projektanci na całym świecie sięgają po to, co miejscowe, rozumiejąc, że klienci są gotowi pokonać setki kilometrów, by zobaczyć coś, czego u nich nie ma.
Lemoniady lawendowej z restauracji Ziołowy Zakątek na Podlasiu nie da się kupić na wynos. Mimo że franczyza z pewnością przyniosłaby firmie duże dochody, to wciąż tylko na miejscu można kupić ten napój z lawendy zbieranej na własnych polach. Klienci o tym wiedzą i przybywają po kubek tego napoju nawet z drugiego końca Polski. Bardzo często zdarza się też, że niesamowite wino, które piliśmy na wakacjach, już w domu w ogóle nam nie smakuje. Na wakacyjny smak składała się atmosfera greckiej tawerny, cichy gwar nadmorskich uliczek, ciepła bryza od morza... Nie oszukujmy się – klienci mogą dziś kupić w każdym dyskoncie najbardziej wykwintny składnik. Do restauracji idą również dla tego dodatkowego czynnika, jakim jest zobaczenie i przeżycie czegoś wyjątkowego. Lokalny klimat i materiały w wystroju wnętrz mogą być właśnie takim wyróżnikiem.
Czy lokalne materiały są droższe?
Nie da się ukryć, że stół zrobiony na zamówienie przez dobrego stolarza zawsze będzie droższy niż ten z marketu. To jednak tylko część prawdy o lokalnie pozyskiwanych materiałach. Na początku roku grupa designerów otworzyła eksperymentalną restaurację w estońskim Viljandi. Wyzwanie polegało na tym, by stworzyć ją z zerowym budżetem i bez śladu węglowego. W Restaurant 0 w dawnym sklepie mięsnym można zjeść posiłek przy długim stole z gliny pochodzącej z okolicznych wyrobisk. Na nim znajdują się tace ze starych desek podłogowych i miski przerobione ze słoików. Warto zainspirować się też tym, co zalega za restauracją lub kłuje w oczy w najbliższym sąsiedztwie, pamiętając, że lokalne materiały należą również do świata przyrody ożywionej i nieożywionej. Gdy w miastach dominują centra handlowe i równe trawniki, zaczynamy doceniać zapamiętane z dzieciństwa dzikie piękno maków, chabrów i kwiatów jabłoni, polnych kamieni, nasypów, chaszczy i wykrotów. Designerzy coraz...