Warto poznać kilka prawnych szczegółów dotyczących najpopularniejszych organizacji pozarządowych, które mogą prowadzić działania na rzecz branży gastronomicznej, aby świadomie i pomysłowo wybrać najlepszą formę działalności z prawnie dostępnych.
Kontynuując poruszone w poprzednim numerze „Restauracji” zagadnienie zrzeszania się i współpracy przedsiębiorców i podmiotów działających w branży gastronomicznej, chciałbym opisać kilka aspektów funkcjonowania fundacji i stowarzyszeń. Informacje te pomogą każdemu, kto rozważa rozpoczęcie działalności w takiej formie, dołączenie do jednej z tych organizacji bądź nawet uzyskanie pomocy od tych podmiotów.
Dlaczego warto
Fundacje i stowarzyszenia to najpopularniejsze formy organizacyjnoprawne, w których wykonywana jest działalność pozarządowa. Obecnie w Polsce (dane GUS na 2020 r.) działa 95,2 tys. rejestrowych organizacji non profit, z czego najpopularniejszymi są stowarzyszenia i podobne organizacje społeczne (66,8 tys.; 70,1 proc.), a następnie fundacje (16,0 tys.; 16,8 proc.). Dlaczego warto w dalszym ciągu zakładać takie podmioty, mimo iż wydaje się, że działa ich już bardzo dużo? Przyczyn jest kilka – niewiele z nich działa w branży gastronomicznej, prowadzenie działalności w tej formie jest bardzo korzystne i pożądane, a założyciele nowego stowarzyszenia lub fundacji mają możliwość zorganizowania jego struktury oraz określenia sposobu prowadzenia działalności według własnej autorskiej wizji. Dowodem na duże zainteresowanie rejestrowaniem nowych organizacji jest wzrost ich liczby w latach 2010-2020, który wyniósł aż 18,9 proc. Istotnym czynnikiem motywującym do...