Smakowite podróże
 


 

w numerze

Smakowite podróże

2022-10-20

„Jedzenie jest oknem na świat i zwierciadłem, w którym się przeglądamy” – mówi Lucy M. Long, twórczyni pojęcia turystyki kulinarnej. Trudno się z tym nie zgodzić, co więcej to właśnie zdanie niezwykle trafnie określa także chęć tworzenia szlaków kulinarnych.

rst 052022 407041 867591

Szlaki kulinarne są korzystne dla wielu stron. Po pierwsze – dla animatorów turystyki. Zapraszając w jakieś miejsce, można turystyczne atrakcje połączyć z promocją kuchni regionalnej, z wyjątkowością smaku danego rejonu. Po drugie – dla gastronomii. Świadomi restauratorzy widzą szansę, dołączając do szlaku, na promocję swojej restauracji, karczmy, zajazdu czy gospody. Liczą, że zadowoleni goście polecą ich swoim znajomym lub sami powrócą, będąc w tym regionie. Po trzecie – jest to także dość częsta przyczyna wyboru jakiegoś kierunku na cel wakacyjnych peregrynacji. Coraz więcej osób, wybierając miejsce na urlop, szuka nie tylko atrakcji turystycznych, ale także niesamowitych punktów na szlaku. I wreszcie po czwarte – kulinarni turyści chętnie kupują sery, wina i alkohole, miody, przetwory i wędliny w miejscach, które odwiedzają. Bardzo często też w swoich bagażach przywożą rękodzieło: filiżanki, kubki, talerzyki czy miski wytwarzane przez miejscowych artystów. Po powrocie do domu mogą zaserwować swoim znajomym nowo poznane potrawy w oryginalnych naczyniach. Jak widać, szlaki kulinarne dla wielu stron są ważnym elementem w życiu biznesowym i tym codziennym – turystycznym. Wciąż więc powstają nowe, by czerpać korzyści – od tych finansowych po te emocjonalne. 

Szlak poznańskiej pyry

Najnowszym szlakiem na polskiej mapie jest powstały w czerwcu z inicjatywy Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej (PLOT). Przygotowany został we współpracy z restauracjami Poznania. – Nasze miasto zdobywa coraz większe uznanie gastronomiczne – mówi Jan Mazurczak, prezes PLOT. – Trafiają do nas dziennikarze kulinarni, nasi szefowie kuchni odnoszą międzynarodowe sukcesy, a coraz więcej turystów dopytuje się o lokalne specjały. Aby wyjść im naprzeciw, tworzymy szlak kulinarny. Szlak ma być przewodnikiem dla mieszkańców i turystów, chcących dotrzeć do autentycznych, unikatowych...Juliusz Podolski

Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail