Mięso komórkowe – czy zrewolucjonizuje rynek gastronomii
 








Mięso komórkowe – czy zrewolucjonizuje rynek gastronomii

Choć dziś Polska jest pierwsza w Unii Europejskiej i szósta na świecie w produkcji mięsa białego, to w obliczu zmian technologicznych, klimatycznych czy żywieniowych może czekać nas prawdziwa transformacja. Coraz częściej na językach ekspertów, ale i konsumentów, pojawia się – ciągle jeszcze odległe nam – mięso hodowane komórkowo.

rs 2023 03 140522 562306

Czy rzeczywiście taka przyszłość czeka ludzkość w kolejnych dekadach? Jak powstaje mięso komórkowe i kiedy pojawi się na naszych talerzach? Między innymi te pytania jako twórcy projektu Food and Design zadaliśmy ekspertom podczas niedawnej debaty. 

Nawyki żywieniowe w nowej odsłonie

Blisko co trzeci konsument deklaruje, że stara się ograniczyć mięso w diecie. Dotyczy to w szczególności kobiet oraz osób starszych. Z badań wynika jednak, że w polskim społeczeństwie weganie stanowią tylko 2 proc., a wegetarianie 4 proc. populacji. Jak podkreślił podczas spotkania Food Working Grzegorz Mech, business development manager w Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia, prawie połowa konsumentów spożywa roślinne zamienniki mięs. Wyniki pokazują jasno, że najczęstszym powodem konsumpcji roślinnych zamienników jest najzwyklejsza chęć spróbowania czegoś nowego (37 proc.). Z kolei Marcin Tischner, corporate engagement & sustainability specialist z ProVeg Polska, zwrócił uwagę, że alternatywne źródła białka, w tym produkty roślinne, będą odgrywać coraz większą rolę na rynku mięsa, ponieważ ich cena w porównaniu z ceną mięsa odzwierzęcego może w najbliższej przyszłości stać się niższa. Jest to efekt intensywnego rozwoju technologicznego, a jednocześnie sygnał, że wkraczamy w świat zupełnie nowych trendów konsumenckich, z którymi – chcemy czy nie – warto się powoli zaprzyjaźniać. W kontekście zmiany w podejściu Polaków do konsumpcji mięsa nie sposób pominąć jednego z najgorętszych w ostatnim czasie tematów – mięsa komórkowego. Interesujące spojrzenie na przyszłość rynku mięsa zaprezentował Wiesław Macherzyński, COO LabFarm, posiłkując się danymi A.T. Kearney z raportu World Banku: w 2040 r. mięso tradycyjne ma stanowić 40 proc. rynku mięs, alternatywy mięs 25 proc., a mięso komórkowe 35 proc. LabFarm to pierwsza polska firma, która opracowuje technologię wytwarzania mięsa hodowanego komórkowo. Choć w Polsce wydaje się...



Kaja Pomiankiewicz. PR manager w Agencji kreatywnej Od kuchni

Restauracja 3/2023, TRENDY
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail