Jak zaprojektować bar w 2024 r.
 bar

Jak zaprojektować bar w 2024 r.

2023-10-31

Młodzi piją coraz mniej, ale coraz chętniej fotografują się w spektakularnych barowych wnętrzach. Prestiżowe nagrody dla kilku warszawskich barów w 2023 r. udowadniają, że zmiana wystroju też może być źródłem sukcesu takiego miejsca.

rs 2023 08 507942 956814

Na początek trzeźwe spojrzenie na statystyki. Już milenialsi pili mniej niż rodzice i dziadkowie w ich wieku, a najmłodsze pokolenie dorosłych urodzonych po roku 2000 pije o kolejne 20 proc. mniej – wynika z danych 2018 Berenberg Research. Z kolei Food Institute w 2022 r. odkrył, że za zwrotem w stronę nisko- i bezalkoholowych drinków stoi troska o zdrowie, wagę oraz niechęć do kaca. Jeśli nałożymy na to dzisiejszą pogoń za jak najbardziej estetycznymi, „instagramowalnymi” wnętrzami, to otrzymamy gotowy przepis na projekt baru w 2024 r. Musi być nie tylko estetycznie, ale też ciekawie, by młodsi chcieli spędzać w takim barze czas. 

Bary coraz piękniejsze

Widać to w popularności różnych formatów barowych w Polsce i na świecie. Któż nie spędzał w młodości wieczorów w ulubionym pubie? Surowe, drewniane stoły i ceglane ściany stanowiły tam często jedyny wystrój. Dziś takie miejsca można jeszcze spotkać gdzieś przy drodze, ale zazwyczaj już zamknięte na głucho. Pierwsza dekada XXI wieku to klubokawiarnie, po których dziś też już niewiele zostało. Obecnie bary przeszły metamorfozę, a wnętrza są tu na pierwszym miejscu. Warszawski Va Bene Cicchetti dostał właśnie nagrodę Restaurant & Bar Design Awards za kafle w barwach ziemi, zjawiskowe mozaiki i łączący wszystko kolorystycznie marmurowy bar. „Czasy, w których restauracje, także w Polsce, kusiły klientów wyłącznie tym, co można było znaleźć w karcie, minęły. Dzisiaj, żeby przebić się na rynku, trzeba zaoferować coś więcej. Chodzi o to, co niektórzy zwą »doświadczeniem « albo inaczej przeżyciem” – trafnie zauważa przy okazji werdyktu„Rzeczpospolita”. Również pub w Browarze Tenczynek został we wrześniu wyróżniony – tym razem przez branżowy magazyn „Dezeen”. Jurorom spodobały się nalewaki w stylu ujęcia wody oligoceńskiej i zabytkowe mury tenczyńskiego browaru. Do fotogeniczności i estetyki obiektu mamy więc trzeci niezbędny element, jakim jest bogate tło historyczne (Va Bene Cicchetti mieści się w...Agata Frątczak. Właścicielka pracowni architektury wnętrz Madama, autorka kilkuset realizacji. Doświadczenie zdobywała w pracowniach w Hiszpanii i Hongkongu. Od kilkunastu lat w jury konkursu „Hotel z pomysłem” magazynu „Hotelarz”; www.madama.pl

Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail