Ogródek restauracyjny zgodny z prawem
 prawo

Ogródek restauracyjny zgodny z prawem

2024-04-04

Ogródek, w którym można usiąść w ciepłe dni, zwiększa atrakcyjność restauracji, kawiarni czy baru. Wiosna zbliża się wielkimi krokami, dlatego przedstawiamy pięć najważniejszych kwestii, które powinien brać pod uwagę restaurator, aby urządzić ogródek zgodnie z prawem.

rs 2024 01a 235977 180136

Po pierwsze:  tytuł do gruntu

 Miejsce rozstawienia ogródka lub tarasu warto wybrać z uwagą. Oczywiście możemy w tym celu zająć należącą do nas nieruchomość. Ale jeśli chcemy skorzystać z cudzego gruntu, np. z przylegającej do naszej restauracji działki sąsiada, niezbędne jest porozumienie z właścicielem lub użytkownikiem wieczystym działki. Najlepiej zawrzeć z nim umowę, na podstawie której będziemy mogli korzystać przez jakiś czas z jego terenu za ustalonym wynagrodzeniem i na określonych w umowie warunkach. Jeżeli prowadzimy restaurację w wynajętym lokalu, to warto sprawdzić w umowie najmu, do korzystania z jakich konkretnie powierzchni jesteśmy uprawnieni. Jeśli bowiem najmem jest objęty sam lokal, to wystawienie dodatkowych stolików np. na przylegającym do lokalu tarasie będzie wymagać dodatkowego porozumienia z właścicielem tarasu. W sytuacji, gdy chcemy skorzystać z terenów należących do jednostki samorządu terytorialnego (np. terenów gminnych), także niezbędne jest zawarcie porozumienia. Najczęściej przybiera ono formę umowy dzierżawy nieruchomości miejskiej. 

Po drugie: zezwolenie na zajęcie pasa drogowego

 Zajęcie...Katarzyna Białek

Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail