Premiera nowych odcinków serialu dokumentalnego "Historia kuchni polskiej" w TVP Historia
 







 

Advertisement




dzieje się

Premiera nowych odcinków serialu dokumentalnego "Historia kuchni polskiej" w TVP Historia

2024-09-12

Od niedzieli 8 września, po przerwie wakacyjnej, rozpoczynamy emisję nowych odcinków naszego  serialu dokumentalnego "Historia kuchni polskiej" w TVP Historia. 8 września o 10.15 wyemitujemy 11 serii odcinek pt. "Jak kucharka mieszczańska stała się kucharzem doskonałym: https://historia.tvp.pl/76764813/historia-kuchni-polskiej-w-kazda-niedziele-po-1000

Zrzut ekranu 2024 09 12 o 16.13.33

fot. materiał prasowy

Trudno uwierzyć, że do tej pory nie powstał serial na temat polskiej kuchni pokazujący, w sposób systematyczny i zgodny z najnowszymi badaniami, dziedzictwo kulinarne otrzymane od  naszych przodków. "Historia kuchni polskiej" w 26 czterdziestominutowych odcinkach wypełnia tę lukę zabierając widzów w podróż przez niezwykłe smaki, tradycje i obyczaje. Scenariusz serialu powstał w oparciu o prace naukowe prof. Jarosława Dumanowskiego – głównego eksperta i prowadzącego narrację. Odtworzenia potraw obecnych na polskich stołach od czasów Chrztu Polski do współczesności, dokonał Maciej Nowicki, specjalizujący się w historycznej rekonstrukcji kulinarnej razem z Norbertem Sokołowskim i Marcinem Chmielińskim (kucharzami z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie) i Radkiem Kozłowskim z Torunia, pomagali im także Anna Wasilewska i Michał Jerzak.

 

Przedstawienie tła historycznego pozwala na zrozumienie okoliczności, w których kształtowała się polska kuchnia. Rozmowy ze specjalistami z Polski i ze świata uzupełniają narrację ukazując przenikanie idei i potraw ponad narodowymi i europejskimi granicami. Przywołanie konkretnych przepisów i ich odtworzenie w profesjonalnym studiu kulinarnym, ułatwia  widzom zrozumienie smaków i technik przygotowywania potraw z przeszłości, a chronologia odcinków odpowiada najważniejszym zmianom zachodzącym w polskiej kuchni w kolejnych okresach historycznych.

"Historia kuchni polskiej" to historia Polski od kuchni w wersji dla każdego, ale też wersja historii jaką dzisiaj zajmują się historycy: bez dat i faktów, które łatwo znaleźć w Wikipedii, bez drobiazgowego opisu wydarzeń w staroświeckiej wersji uprawiania historii.

 

W każdym z 26 odcinków rozmawiamy z ekspertami, sięgamy do źródeł i odwiedzamy miejsca ważne dla historii polskiej kuchni. Spotykamy historyków, archeologów, producentów żywności, restauratorów i kucharzy. Zaglądamy do archiwów i bibliotek, czytamy przepisy kulinarne sprzed setek lat, próbujemy je zrozumieć i odkryć o czym tak naprawdę opowiada nasze jedzenie, czym jest smak oraz skąd się to wszystko wzięło. Potem spotykamy się w kuchni, by odtworzyć potrawy sprzed wieków.

 

Odcinki ułożone są chronologicznie, oprócz dwóch ostatnich, specjalnych odcinków o Wielkanocy i Wigilii. Gdy opowiadamy o czasach zaborów, oprócz chronologii ważne staje się też kryterium regionalne.

 

Przedstawiana w odcinkach wiedza oparta jest o badania historyczne realizowane w Centrum Dziedzictwa Kulinarnego UMK w Toruniu. Receptury i potrawy odtwarzane w serialu pochodzą z dawnych książek kucharskich, rozpraw dietetycznych i poradników gospodarczych. Najstarsze z nich opublikowano w wilanowskiej serii „Monumenta Poloniae Culinaria” (Polskie Zabytki Kulinarne), obejmującej – do tej pory - dziewięć tomów, a w nich wiele tysięcy receptur i porad żywieniowych sprzed końca XVIII wieku.

 

W odcinkach dotyczących dawniejszych epok konfrontujemy tematy z historii kuchni polskiej z wiedzą specjalistów z różnych krajów. W serialu wypowiadają się między innymi:

-prof. Bruno Laurioux, dyrektor Europejskiego Instytutu Historii i Kultur Jedzenia (IEHCA),

-prof. Massimo Montanari z Uniwersytetu w Bolonii – jeden z twórców kulturowej historii jedzenia,

-prof. Fabio Parasecoli z Nowego Jorku, redaktor monumentalnej, pięciotomowej „Cultural -History of Food”, który przez kilka lat realizował projekt badawczy dotyczący zmian postaw Polaków wobec współczesnego jedzenia,

-prof. Rimvydas Laužikas z Uniwersytetu Wileńskiego,

i wielu innych specjalistów z różnych krajów (Niemiec, Francji, Włoch, USA, Ukrainy, Litwy, Czech). Wielokrotnie w różnych odcinkach występują dr Peter Peter z Salzburga, dr Switłana Bułatowa z Kijowa, razem z którą J. Dumanowski opublikował tekst najstarszej, niedawno odnalezionej polskiej książki kucharskiej z ok. 1540 r.

 

Zdjęcia kręcono w kilkuset miejscowościach w Polsce, w Austrii, Francji, Litwie, Niemczech, Szwajcarii, Ukrainie, Włoszech, USA. Odwiedziliśmy badaczy i specjalistów, najpiękniejsze obiekty historyczne, żeby pokazać ważne miejsca związane z historią kuchni polskiej oraz światowym dziedzictwem kulinarnym.


Polecamy

To też może Cię zainteresować







W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail