Powstał Sztab Kryzysowy Gastronomii Polskiej. We środę 21 października postulaty mają trafić do do Premiera RP   KORONAWIRUS

Utworzony 16 października Sztab Kryzysowy Gastronomii Polskiej ma zabezpieczyć konsumpcje w lokalach i kontynuację biznesu gastronomicznego w obecnym, wyjątkowo trudnym czasie. Celem Sztabu Kryzysowego Gastronomii Polskiej jest wypracowanie z Rządem RP rozwiązań funkcjonowania branży gastronomicznej w czasie epidemii na zdrowych zasadach ekonomicznych z zachowaniem bezpieczeństwa sanitarnego i ochrony seniorów 65+.

table 5265190 640

W Sztabie Kryzysowym zasiadają wszystkie organizacje biznesowe i stowarzyszenia branży gastronomicznej.

Postulaty Sztabu Kryzysowego do Rządu RP:

1. Żądamy merytorycznego uzasadnienia ograniczenia swobody prowadzenia działalności gospodarczej branży gastronomicznej wprowadzonego przez Rząd RP. Wnioskujemy do Rządu RP o przedstawienie mechanizmu i merytoryki decyzji lockdown z 13 marca 2020 r. i obecnego ograniczania działalności do godz. 21:00.

2. Żądamy wprowadzenia stałej i jednolitej stawki VAT – 8% na wszystkie produkty i usługi w gastronomii od dnia 01.11.2020 r.

3. Domagamy się „Tarczy Antykryzysowej dla Gastronomii Polskiej” na wzór tarcz antykryzysowej dla Turystyki. Na wzór Ustawy z dnia 17 września 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19…, w tym:

a) stworzenia Funduszu Gwarancyjnego dla Gastronomii Polskiej w ramach Tarczy, dla wierzycieli w szczególności właścicieli nieruchomości
b) gwarancji dla banków i uruchomienie nieoprocentowanych pożyczek dla gastronomii
c) gwarancji dla klientów dokonujących wpłat zaliczek na wydarzenia grupowe w obiektach
d) umorzenie obowiązku spłat dotacji z PFR
e) preferencyjny ZUS dla pracowników gastronomii.

19.10.2020 r. trzech członków Sztabu Kryzysowego Gastronomii Polskiej: Jacek Czauderna – prezes Zarządu IGGP, Jarosław Uściński – prezes Zarządu Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni I Cukierni i Sławomir Grzyb – sekretarz generalny IGGP uczestniczyło w wideokonferencji z premier Jadwigą Emilewicz.

W trakcie spotkania omówiono sytuację polskich punktów gastronomicznych oraz wstępnie opisano propozycje rozwiązań. Do środy 21.10.2020 r. powstanie oficjalne pismo, w którym przedstawione zostaną postulaty wraz z konkretnymi wyliczeniami i propozycjami kierowanymi do Premiera RP za pośrednictwem Ministerstwa Rozwoju.

 

 



Komentarze zamieszczane przez użytkowników wyrażają ich własne poglądy. Wydawca portalu e-hotelarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze nie stanowią materiału prasowego w rozumieniu ustawy – Prawo prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *