Sztab Kryzysowy Gastronomii Polskiej związku z brakiem odpowiedzi na petycję z dnia 21 października 2020 r., skierował tym razem żądania bezpośrednio na ręce Olgi Semeniuk - ministra rozwoju, pracy i technologii.
„Brak odpowiedzi, jak również pomijanie naszego Sztabu, oraz naszych organizacji w rozmowach przedstawicieli rządu RP z branżą gastronomiczną, na które powoływała się Pani Minister w swoich wystąpieniach medialnych w ostatnich dniach (Radiowa Jedynka, Radio Wnet) świadczą o braku wiedzy na temat branży gastronomicznej – czytamy w oświadczeniu Sztabu Kryzysowego. – Brak wiedzy przedstawicieli rządu RP skutkuje ośmieszaniem się Premiera Mateusza Morawieckiego na konferencjach prasowych i wywołuje uzasadnione protesty branży gastronomicznej.
Informowanie opinii publicznej (Radio Wnet) w odpowiedzi na pytania redaktora Krzysztofa Skowrońskiego, że Ministerstwo wysyłało zaproszenia do Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej czy Sztabu Kryzysowego Gastronomii Polskiej jest wprowadzaniem w błąd słuchaczy.
Celem Sztabu Kryzysowego jest Integrowanie Przedsiębiorców i pomoc Gastronomom w całej Polsce, nawet najdrobniejszym, a może szczególnie tym najdrobniejszym ich Pracownikom i ich Rodzinom.”
Sztab Kryzysowy Gastronomii Polskiej wraz z listem przesłał aktualne żądania, mając nadzieję, że zostaną uwzględnione w tworzonych właśnie przepisach prawnych „konsultowanych” z branżą gastronomiczną.
ŻĄDANIA
1. Żądamy merytorycznego Planu dla Gastronomii Polskiej na najbliższe 6 miesięcy!!
Reaktywne i zupełnie nieprzewidywalne działania rządu powodują, że biznes gastronomiczny stał się całkowicie niezarządzalny. Jesteśmy gotowi jako Sztab Kryzysowy do aktywnego uczestniczenia w przygotowaniu takiego Planu, opartego o standardowy reżim sanitarny wpisany w strategię DDM (dystans, dezynfekcja, maseczki).
2. Żądamy zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne wszystkich przedsiębiorców oraz pracowników na okres 6 miesięcy, jako wsparcie dla prawie 76.000 przedsiębiorców zatrudniających ponad milion pracowników. Milion miejsc pracy = 3 miliony członków polskich rodzin. Sztab Kryzysowy nie jest w opozycji do rządu. Jesteśmy merytorycznym gronem przedsiębiorców gotowych do rozmów i mediacji w celu ochrony miejsc pracy i rodzinnych biznesów gastronomicznych.
3. Wprowadzenie stałej i jednolitej stawki 8% VAT na wszystkie produkty (żywność i napoje) i usługi gastronomiczne od dnia 01.11.2020 r. Propozycja szerzej opisana w naszych Petycjach i w Kampanii ZPP.
4. Stworzenie „Funduszu Wsparcia Gastronomii” na wzór Funduszu dla Kultury Na wzór Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 września 2020 r. w sprawie wsparcia finansowego jednostek prowadzących działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca. [Dz. U. z 2020 poz. 1729] Na podstawie: art. 65 ust. 29 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. [Dz. U. poz. 568, 695, 1086, 1262 i 1478]
Cel merytoryczny: Celowa pomoc tym Przedsiębiorcom, którzy nie otrzymali innego wsparcia.
5. Wprowadzenie „Tarczy Antykryzysowej dla Gastronomii Polskiej” na wzór tarczy antykryzysowej dla Turystyki.
Na wzór Ustawy z dnia 17 września 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, w tym:
a) stworzenie Funduszu Gwarancyjnego dla Gastronomii Polskiej w ramach Tarczy, dla wierzycieli czynszów najmu w szczególności prywatnych właścicieli nieruchomości b) uruchomienie programu redukcji czynszów najmu przez jednostki budżetowe w Polsce o 90% i programu pomocowego refundacji czynszów najmu komercyjnych w tym samym zakresie w terminie od 01.11.2020 r. do 30 czerwca 2021 r.
c) umorzenie obowiązku spłat dotychczasowych dotacji z PFR
d) wprowadzenie „bonu gastronomicznego” na wzór „bonu turystycznego”.
e) dla przedsiębiorców z branż objętych rygorami wykraczającymi poza standard DDM (dystans, dezynfekcja, maseczki) – kredyt obrotowy w rachunku bieżącym, udzielany w wysokości do 10% obrotu za rok 2019, gwarantowany przez Polski Fundusz Rozwoju. Instrument powinien być w 100% zwrotny (z uwzględnieniem preferencyjnego oprocentowania kredytu). Dostęp do instrumentu nie powinien być objęty żadnymi dodatkowymi wymogami, tzn. możliwość skorzystania z niego powinni mieć wszyscy przedsiębiorcy z wspomnianych branż,niezależnie od zatrudnienia, bieżących obrotów etc.
f) dla wszystkich przedsiębiorców, których obroty za miesiące wrzesień i październik spadły w ujęciu rok do roku o ponad 25% – proponujemy dwa instrumenty:
– udzielaną przez PFR subwencję do wysokości 10% obrotu za rok 2019, stanowiącą instrument analogiczny do obowiązującego programu „tarcz finansowych”, tj. częściowo zwrotny. Proponujemy, by możliwe było umorzenie 75% udzielonej kwoty, pod warunkiemzachowania co najmniej 80% miejsc pracy ze stanu na dzień udzielenia wsparcia.
– długoterminowe (10-letnie i 15-letnie) kredyty gwarantowane przez PFR – udzielane w wysokości do 10% obrotu z roku 2019, zwrotne w 100%, z preferencyjnym oprocentowaniem.
Cel merytoryczny: Pomoc Pracodawcom w utrzymaniu miejsc pracy i odszkodowań za lockdown w drodze Ustawy.
6. Wyznaczenie w trybie pilnym przedstawicieli Rządu RP do wspólnego opracowania razem z ekspertami branży gastronomicznej standardów bezpieczeństwa higienicznego „Bezpieczna Restauracja w czasie epidemii” dla poszczególnych typów lokali gastronomicznych.
W mocy pozostają żądania zawarte w petycji:
1. Merytoryczne uzasadnienie ograniczenia przez Rząd RP swobody prowadzenia działalności gospodarczej całej branży gastronomicznej bez wyjątków, przez zamykanie lokali o godz.21.00.
2. Uwolnienie w trybie natychmiastowym godzin otwarcia wybranych typów lokali gastronomicznych na zasadach przedstawionych w Petycji.
Priorytetowe w chwili obecnej jest uspokojenie nastrojów społecznych i uniknięcie spontanicznych demonstracji regionalnych i centralnych, na czym nam zależy, a Rządowi zależeć powinno.
Sztab Kryzysowy Gastronomii Polskiej tworzą przedstawiciele organizacji gastronomicznych:
1. Jarosław Uściński – Prezes Zarządu OSSKiC
2. Jarosław Walczyk – Prezes Zarządu Fundacji KSK
3. Marcin Soból – Prezes Zarządu Euro-Toques Polska
4. Krzysztof Szulborski – Prezes Zarządu SKP
5. Grzegorz Kazubski – Prezes Zarządu PSGiB
6. Łukasz Konik – Prezes Zarządu PIK
7. Jacek Jakubczak – Prezes Zarządu SLK
8. Marcin Socha – Wiceprezes SMKiC
9. Piotr Sabala – Prezes Zarządu PASK
10. Rafał Korus – Prezes Fundacji ŚSKiK
11. Adam Dmyterko – Prezes Zarządu SPKiCRZ
12. Bartosz Majchrzak – Prezes Zarządu EKSK
13. Grzegorz Gniech – Prezes Zarządu SCTP
14. Agnieszka Huszczyńska – Kongres Szefów Kuchni
15. Maciej Dobrzyniecki – Akademia Gastronomiczna w Polsce
16. Jacek Czauderna – Prezes Zarządu IGGP
17. Sławomir Grzyb – Sekretarz Generalny IGGP
Dodaj komentarz