Będzie wsparcie dla firm, w tym gastronomii. Na co można liczyć?   KORONAWIRUS

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wsparcie dla firm, które zostały najbardziej dotknięte z powodu pandemii, w tym gastronomii. Zwolnienie ze składek ZUS, postojowe oraz mikropożyczki – jednak pod pewnymi warunkami.

konferencja premiera
Udzielenie wsparcia przedsiębiorstwom działającym w branżach, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z nowymi zasadami bezpieczeństwa i ponoszącym koszty związane z obostrzeniami sanitarnymi ma im pomóc przetrwać trudny czas.Dotyczy to m.in. branż: gastronomicznej, fitness, targowej, estradowej, filmowej, rozrywkowej i rekreacyjnej, fotograficznej, fizjoterapeutycznej oraz także sprzedawców na targach i bazaracDla tych branż rząd przygotował pomoc w ramach Antykryzysowej Tarczy Branżowej:

- zwolnienie ze składki ZUS w listopadzie
- postojowe (dopłata z budżetu państwa do utrzymania zatrudnienia)
- bezzwrotne dotacje w wysokości 5 tys. zł
- zwolnienie z opłat targowych za cały 2021 r. z jednoczesną rekompensatą dla samorządów
- odroczona płatność zaliczek na PIT pobranych od ich pracowników

Przedsiębiorca musi odnotować przychód mniejszy o 40 proc. w porównaniu do października lub listopada ubiegłego roku.Premier zaznaczył, że zaprezentowane rozwiązania dotyczą na razie tylko listopada. Jeżeli konieczne będzie przedłużenie obecnych obostrzeń, wsparcie zostanie przedłużone na kolejne miesiące.

– Dokonamy odpowiednich decyzji, żeby wsparcie było dostępne dla wszystkich przedsiębiorców – powiedział premier.płata zaliczek za październik, listopad, grudzień będzie przesunięta o pół roku. Dzięki temu w tych trzech kluczowych miesiącach na kontach firm pozostanie 300 mln zł" - przypomina w komunikacie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM), dodając, że oprócz tego wydłużona zostanie możliwość skorzystania z już działających form pomocowych.
"Przedsiębiorstwa, które wiosną nie spełniły warunków, a dopiero teraz po raz pierwszy odczuły pogorszenie sytuacji gospodarczej, mogą skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń, mikropożyczek i postojowego. Mają na to czas do 30 czerwca 2021" - czytamy w komunikacie KPRM.
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów szacuje, że Antykryzysowa Tarcza Branżowa pomoże 200 tys. firm zatrudniających około 372 tys. pracowników.



Komentarze zamieszczane przez użytkowników wyrażają ich własne poglądy. Wydawca portalu e-hotelarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze nie stanowią materiału prasowego w rozumieniu ustawy – Prawo prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *