Czy system POS na abonament to odpowiedź na kryzys w gastronomii?   W NUMERZE

Ostatnie dwa lata były ogromnym wyzwaniem dla całego sektora HoReCa, a trwający silny wzrost inflacji przyczynia się do zachwiania stabilności prowadzenia gastronomii. Wzrost cen na polskim rynku widać szczególnie u dostawców energii, co przekłada się na wyższe koszty produkcji żywności. Niestety wielu przedsiębiorców nie poradziło sobie w tych warunkach – co chwila ktoś publikuje ogłoszenie o odstąpieniu lokalu lub wyprzedaży sprzętu. Każdy właściciel – czy to dużej restauracji, czy lokalnego bistro – zadaje sobie pytanie: jak jeszcze mogę zaoszczędzić, nie ograniczając przy tym wydajności w lokalu?


rst 062022 265257 658077


Systemy POS w gastronomii są synonimem profesjonalnego zarządzania. Za ich pośrednictwem menedżerowie, właściciele i personel mają szansę na lepszą komunikację i lepsze zarządzanie zasobami lokalu. Funkcjonalności systemu rozpoczynają się od prostych operacji transakcyjnych, a kończą na rozbudowanych raportach, analizach i automatycznych funkcjach. 


Abonament pełen możliwości


To właśnie za ich pośrednictwem w czasie pandemii tak wiele lokali decydowało się na uruchomienie własnych dostaw. Systemy POS w gastronomii są dobrze rozwiniętymi narzędziami, które posiadają wiele zaawansowanych funkcji. Dla niektórych przedsiębiorców jest to jednak nadal zbyt duże wyzwanie technologiczne, które wydaje się zbyt kosztowne, trudne we wdrożeniu i administrowaniu. Te obawy rozwiewają narzędzia udostępniane w modelu abonamentowym. System umieszczony w chmurze po stronie producenta oprogramowania to dla przedsiębiorców możliwość skorzystania z technologii będącej dotychczas poza zasięgiem. Dla wielu, szczególnie małych przedsiębiorstw z branży gastronomicznej, system POS jest szansą na optymalizację kosztów i poprawę wydajności. Jego zastosowanie doceniają także klienci, którzy mogą liczyć na pozbawioną pomyłek obsługę i krótszy czas oczekiwania na zamówione danie. Dzięki udostępnieniu aplikacji w chmurze próg wdrożenia obniża się praktycznie do zera. To z pewnością kluczowy argument. 


Idealny system POS na abonament, czyli jaki?


Po pierwsze – niskie koszty na start. Wdrożenie oprogramowania nie wiąże się z inwestycją w licencję. Korzystać z oprogramowania można już po założeniu konta w systemie, które najczęściej przez pierwsze 14 dni działa bezpłatnie jako wersja demo. Prosty i przejrzysty interfejs nie powinien być wyzwaniem dla przeciętnego użytkownika urządzeń mobilnych. W trakcie użytkowania oprogramowania można także liczyć na stałe wsparcie serwisowe i techniczne, które pomoże poznać i wdrożyć oprogramowanie. Dodatkowo mamy gwarancję korzystania z zawsze aktualnej wersji, gdyż aktualizacje i wszelkie prace programistyczne „dzieją się” automatycznie, bez udziału klienta. Po drugie – dostęp 24/7 z możliwością sprzedaży offline.


Obsługa systemu jest możliwa z dowolnego miejsca o dowolnej porze, potrzebujemy jedynie dostępu do internetu. Ale internet nie jest konieczny do zamknięcia procesu sprzedaży – przyjęcie zamówienia i płatności może bez problemu nastąpić nawet w razie awarii internetu. Dane zostaną przesłane do systemu automatycznie po odzyskaniu połączenia z siecią. Do obsługi stanowiska sprzedażowego wystarczy urządzenie z systemem Android, choć w trudnych warunkach gastro sprawdzą się najlepiej specjalnie do tego przeznaczone tablety i sprzęty POS. Po trzecie – bezpłatny test funkcjonalności oraz brak opłat wstępnych.


Wystarczy skorzystać z testowej wersji oprogramowania, aby sprawdzić jego możliwości. Bez ryzyka i konsekwencji. Po czwarte – płatność tylko za okres użytkowania. Elastyczna oferta abonamentowa pozwala na dostosowanie płatności do potrzeb restauracji. To doskonałe rozwiązanie dla firm w lokalizacjach sezonowych, które poza szczytem zainteresowania chcą redukować koszty związane z utrzymaniem lokalu. Po piąte – QR kod w standardzie. Głównymi odbiorcami usług gastronomicznych są dzisiaj millenialsi i pokolenie Z. Te grupy łączy przede wszystkim zamiłowanie do nowych technologii, wśród których się wychowali. Korzystanie przez lokal np. z menu w formie QR kodu pozwoli na szybkie i przejrzyste przedstawienie oferty. W końcu goście nie przyszli do nas po to, aby stać i czekać. 


Gdzie sprawdzi się POS na abonament


Oprogramowanie POS na abonament nie ma w zasadzie żadnych ograniczeń co do wielkości biznesu gastronomicznego. I to jest jedna z jego największych zalet. Tak samo sprawnie obsłuży sieć lokali, jak i mobilne gastro w postaci food trucka. Najczęściej wybierane jest przez małą i średnią gastronomię ze względu na niskie koszty i elastyczne dopasowanie abonamentu. To przekonuje zwłaszcza osoby, które stawiają pierwsze kroki w branży i trudno im oszacować powodzenie swojego biznesu. Podstawowe funkcjonalności udostępnione w standardowej wersji oprogramowania mogą być rozwijane o dodatkowe moduły, jak np. zamawianie do stolika przez QR kod, moduł magazynowy czy integracja z Pyszne, Glovo itd. Oprogramowanie w chmurze jest również gwarancją stabilności i bezpieczeństwa. System POS na abonament może być również cennym wsparciem dla sezonowych działalności, które chcą profesjonalizować swoje usługi. Dzięki systemowi sprzedażowemu mogą na bieżąco zarządzać zasobami, kontrolować i analizować sprzedaż oraz podnosić swoją wydajność. Po zakończeniu sezonu wystarczy zawiesić abonament, aby nie ponosić kosztów, a przy tym nie utracić zgromadzonych danych. 


Jak wybrać


Przede wszystkim utwórz listę zalet i funkcjonalności, bez których nie wyobrażasz sobie prowadzenia swojego biznesu. A potem skonfrontuj ją z ofertą oprogramowań. W październiku premierę miał system POS do sprzedaży i zarządzania dla gastronomii – tAPP Gastro. To najmłodsze dziecko LSI Software, największego polskiego dostawcy oprogramowania w branży HoReCa. – Doświadczenia zebrane od ponad 18 tys. restauratorów na przestrzeni 31 lat działalności, pozwoliły nam wprowadzić znaczące dla pracy w gastronomii ulepszenia.


Dzięki wysłuchaniu głosów naszych klientów postanowiliśmy udostępnić w standardzie e-menu w formie QR kodu. Pozwala to zredukować koszty drukowania papierowego menu i umożliwia szybkie wprowadzanie zmian w ofercie – mówi Tomasz Michniewicz, dyrektor sprzedaży LSI Software. Już w podstawowym pakiecie tAPP Gastro znajdziemy: wysyłanie oddzielnych zleceń do kuchni i baru, identyfikację i rozliczenie płatności (podział na stoliki, dzielenie rachunków), intuicyjny konfigurator pizzy czy generowanie raportów sprzedażowych (m.in. z podziałem na konkretnych pracowników). Sprawdź, czy posiadasz kompatybilny sprzęt, a jeśli chciałbyś go zmienić – czy będzie to do ogarnięcia przy zakupie abonamentu. Oprócz porównania kosztów i opinii restauracji, które wybrały dane rozwiązanie, warto sprawdzić, jak długo dany producent działa na rynku. Czy zna realia branży gastronomicznej? To ważny krok w usprawnieniu twojego lokalu.


Iwona Stelmasiak
Brand manager LSI Software SA



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *