Dieta roślinna w Polsce zyskuje na popularności
 


 
trendy

Dieta roślinna w Polsce zyskuje na popularności

2020-11-04

Polacy lubią eksperymentować! Według danych Uber Eats w ciągu ostatnich trzech lat liczba zamówień wegańskich potraw w naszym kraju wzrosła aż pięciokrotnie. Liczby nie kłamią - Polska jest drugim największym rynkiem pod względem zamówień potraw roślinnych w Europie! Z okazji listopadowego Miesiąca Wegańskiego Uber Eats przeanalizował zamówienia z ostatnich 3 lat, aby poznać roślinne trendy w Polsce.

 KoreaTown Hero Native

Listopad to wyjątkowy miesiąc dla wszystkich fanów diety roślinnej. Odkąd kilka lat temu pojawiły się w Polsce pierwsze wegańskie restauracje, szybko zyskały rzeszę fanów i obecnie takie lokale znajdziemy we wszystkich zakątkach kraju. Według danych firmy, Polska jest drugim największym rynkiem potraw wegańskich w Europie. Z okazji miesiąca weganizmu Uber Eats przeanalizował roślinne zamówienia, aby poznać trendy na talerzach nad Wisłą.

Burger z seitanem

Niekwestionowanym zwycięzcą rankingu najpopularniejszych potraw jest - już drugi rok z rzędu - Vegan Pastrami, szczególnie w postaci burgera z seitanem. Tuż za nim na podium sałatka Vegan Miso Mango. W czołówce rankingu znajdziemy również charakterystyczny w Polsce przysmak w wydaniu roślinnym, czyli Vegan Kebab, w którym klasyczną baraninę lub kurczaka zastąpiono seitanem. Polacy chętnie zamawiają też roślinną  wersję popularnego azjatyckiego specjału, a mianowicie Vegan Ramen. Co ciekawe, popularnością cieszą się ponadto wegańskie słodycze, gdyż wśród najczęściej zamawianych produktów znajdziemy, chociażby lody o smaku ciasteczkowym czy słonego karmelu.

Weganie w Polsce

Mimo że w skali kraju dominującą pozycję utrzymuje Vegan Pastrami, jednakże to nie jedyna potrawa, która zdobyła uznanie Polaków! W czołówce roślinnych dań w Krakowie znajdziemy azjatycką zupę pho, jak również wegańską pizzę oraz kebab. Z kolei łodzianie chętnie zamawiają makaron - najczęściej z dodatkiem pesto, tofu i szpinaku lub proteinowy - stworzony z myślą o tych, dla których roślinna dieta jest tak samo ważna jak tężyzna fizyczna. W Warszawie, poza pozycjami z czołówki rankingu, popularność stale zyskują wegańskie burgery oraz ramen. Co ciekawe, rekordowe zamówienie złożone w Polsce przez pojedynczego użytkownika zawierało aż 42 potrawy!

Najpopularniejsze dania wegańskie w Polsce - 2020

Kraków

Burger Vegan Pastrami

Łódź

Makaron Green Pesto

Poznań

Vegan Kebab

Warszawa

Sałatka Vegan Miso Mango

Wrocław

Vegan Pastrami

 

Polacy wśród dodatków do dań najczęściej wybierają czosnek i rozmaryn, jak również sezam, mak, sól morską oraz cebulę. Niesłabnącą popularnością cieszy się wegańska wersja klasycznego majonezu.

Polacy cenią superfoods

W trakcie pandemii ponad 40 proc. Polaków zmieniło swoje zwyczaje żywieniowe, z czego co czwarty mieszkaniec ograniczył jedzenie mięsa oraz wprowadził jego roślinne zamienniki*. Trend ten widoczny był też na platformie, gdyż w marcu liczba wyszukiwań dań wegańskich była o 31% wyższa niż w styczniu br. Według danych Uber Eats w ciągu ostatnich 3 lat liczba zamówień dań kuchni roślinnej w Polsce wzrosła aż 5-krotnie, a sama Warszawa jest wymieniana jako jedno z miast, w którym fanom tej kuchni żyje się najlepiej.** Wzrost trendów i zainteresowanie weganizmem są również doskonale widoczne w pozostałych częściach Europy. Od 2018 roku w Wielkiej Brytanii, która jest liderem pod względem liczby zamówień, wyszukiwania potraw wegańskich wzrosły blisko 5-krotnie, w Belgii 4-krotnie, a w Hiszpanii aż 15-krotnie.

Kuchnia wegańska w Polsce i Europie

 

Najpopularniejsze dania wegańskie w Polsce

2019

2020

Vegan Pastrami

Vegan Pastrami

Vegan Ramen

Sałatka Vegan Miso Mango

Vegan Kebab

Vegan Kebab

Pizza Margherita Vegan

Vegan BBQ Burger

Makaron Green Pesto

Miso Vegan Ramen

 

 

Najpopularniejsze wegańskie potrawy wg państw - 2020

Belgia

Beyond Burger

Francja

Vegan poké bowl

Włochy

Vegan poké bowl

Holandia

Vegan kapsalon

Polska

Vegan pastrami

Portugalia

Vegan hamburger

Hiszpania

Kanapka BBQ Heura (Heura - kotlet sojowy)

Szwajcaria

Edamame

Wielka Brytania

Kanapka Vegan footlong

 Bezpieczne dostawy

Ostatnie miesiące były wyzwaniem zarówno dla właścicieli sklepów oraz restauracji, jak i samych konsumentów. W tym czasie Uber Eats uruchomił szereg inicjatyw mających na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa partnerom oraz klientom. Wśród nich są: udostępnianie instrukcji bezpieczeństwa, wprowadzenie bezkontaktowej dostawy, gwarancja pomocy finansowej w przypadku choroby kuriera oraz zwrot kosztów za środki ochrony osobistej.

Uber Eats w Polsce  

Polacy prędko docenili Uber Eats. Odkąd firma zawitała nad Wisłę ponad 3 lata temu, do oferty aplikacji dołączyło 31 miast. Szlak przetarła Warszawa. Dzisiaj oprócz stolicy w gronie miast Uber Eats są: Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Łódź, Katowice, Lublin, Bydgoszcz, Toruń, Gliwice, Sosnowiec, Zabrze, Białystok, Szczecin, Rzeszów, Kielce, Radom, Olsztyn, Częstochowa, Ruda Śląska, Chorzów, Bytom, Dąbrowa Górnicza, Rybnik, Tychy, Bielsko-Biała, Zielona Góra oraz Gorzów. Rosnąca popularność aplikacji w naszym kraju szybko sprawiła, że Polska stała się jednym z największych rynków dla tej platformy w całej Europie.

Usługa Uber Eats jest obecnie dostępna w ponad 6 tys. miast w 45 krajach na całym świecie. Umożliwia użytkownikom zamawianie posiłków z ponad 400 tys. restauracji.


* źródło - Business Insider

** źródło - Focus

Dane pochodzą z analizy Uber Eats przeprowadzonej na bazie zamówień z 01.01 - 31.10 w latach 2018, 2019 oraz 2020.


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail