Dobrze zaprojektowana i prawidłowo wykonana instalacja wentylacji nie jest gwarantem optymalnych warunków komfortu i zdrowia dla przebywających w pomieszczeniu osób. Wymaga jeszcze prawidłowej eksploatacji oraz konserwacji i czyszczenia.
Najczęściej złe samopoczucie i związane z tym choroby użytkowników danego lokalu czy pomieszczenia związane są z niewłaściwymi parametrami nawiewanego świeżego powietrza i nieprawidłowym odciągiem powietrza zanieczyszczonego. Przyczyną są głównie zanieczyszczone kanały wentylacyjne. Na stopień zabrudzenia instalacji w systemach wentylacyjnych ma wpływ również jakość zastosowanych filtrów i ich zabrudzenie.
Skąd te zanieczyszczenia?
Szybkość zanieczyszczenia, w zależności od lokalizacji i przeznaczenia obiektu, jest zmienna. Nawet nowo zainstalowane przewody nie są pozbawione zanieczyszczeń. Powstają one głównie podczas prac instalacyjnych. Należy również wziąć pod uwagę, że system wentylacyjny może być wtórnym źródłem zanieczyszczeń i tworzyć własne środowisko do rozwoju szkodliwych dla człowieka mikroorganizmów. Są to m.in. produkty procesów korozji metali i materiałów budowlanych, w tym izolacji, oraz mikroorganizmy powstające wokół ognisk wilgoci. Szczególne znaczenie ma to w razie stosowania systemu recyrkulacji, gdyż wszystkie zanieczyszczenia, pyły, kurz, tłuszcz itp. zbierane z całego budynku będą się kumulować właśnie w kanałach. Brak odpowiedniej higieny w przewodach prowadzi najczęściej do zmniejszenia wydajności nawiewu powietrza lub zmniejszenia prawidłowości działania odciągu powietrza tłustego. Zabrudzone filtry, wymienniki, wentylatory oraz zmniejszone przekroje kanałów wentylacyjnych pogarszają bowiem skuteczność tych urządzeń, co równocześnie zwiększa koszty eksploatacyjne, a także stwarza realne zagrożenie np. pożarowe.
Czyszczenie wentylacji – rzeczywistość
Wieloletnie doświadczenie w zapewnianiu higieny instalacji wentylacyjnych skłoniły nas, jako jedynych w Polsce, do zaoferowania bezpłatnych audytów stanu higienicznego układów wentylacyjnych. Celem tej inicjatywy było skonfrontowanie z rzeczywistością tezy, że zarządcy budynków nie mają świadomości konieczności mechanicznego czyszczenia kanałów wentylacyjnych. Uważają , że sam fakt posiadania wentylacji jest wystarczający i bezobsługowy. Niestety wyniki bardzo szybko potwierdziły tę tezę. Na podstawie zebranych danych zarządców i właścicieli obiektów (niezależnie od przeznaczenia tychże) podzieliliśmy na kilka podstawowych grup:
tych, którzy nie chcą skorzystać z audytu ze względu na przekonanie o braku konieczności czyszczenia wentylacji,
tych, którzy nie chcą skorzystać z audytu, bo nie uwzględnili w budżecie kosztów...