Fast casual segment przyszłości
 
 Fast casual segment przyszłości

Uważa się, że segment fast casual pojawił się jako odpowiedź rynku gastronomicznego na kryzys finansowy USA w latach 2008- 2009. Amerykanie, przy ograniczonych dochodach, ale przyzwyczajeni do konsumpcji poza domem, nie potrafili zrezygnować z częstego korzystania z restauracji. Nie chcieli jednak podejmować drastycznych kroków i korzystać z sieci fast food. Rynek znalazł na to szybką odpowiedź – powstał segment fast casual. Dziś jest ważnym i stałym elementem sceny gastronomicznej na całym świecie. Jakie są zalety i wyzwania związane z fast casual?

rst 05 912339 539790

Jak sama nazwa wskazuje, fast casual to połączenie dwóch segmentów: fast food i restauracji casual dining. Restauracja typu fast casual oferuje łatwość i wygodę fast foodów, ale z bardziej wyszukanym jedzeniem oraz atmosferą zachęcającą do spędzania czasu w restauracji. Dania przygotowywane są zazwyczaj z lepszej jakości składników niż te, które można znaleźć w większości lokali typu fast food. Wartość średniego rachunku jest wyższa niż w segmencie fast food, co wiąże się z profilem gościa. Klienci są gotowi zapłacić więcej za nieprzetworzoną żywność lepszej jakości. Częściowo jest to spowodowane tym, że konsumenci dbają o zdrowie i są znacznie bardziej świadomi wartości odżywczych żywności dostępnej w restauracjach. Są skłonni zatem zapłacić więcej za żywność, którą uważają za zdrowszą – do pewnego momentu. Naczelną różnicą jest także kwestia obsługi, a będąc precyzyjnym – samoobsługi. Reasumując: niższa średnia cena posiłku niż w restauracjach z obsługą kelnerską, potrawy na zamówienie, ale o bardziej złożonych smakach niż typowe szybkie jedzenie, bardziej wyszukany, ale niezobowiązujący i niepowtarzalny wystrój. 

Różnica w stosunku do innych segmentów

Tradycyjnie sieci fast food zdobywały udział w rynku, oferując prostsze, tańsze i szybko podane potrawy. Sieci fast casual wkroczyły, aby zapewnić konsumentom zdrowe, choć droższe produkty. Branża fast foodów nie ignoruje tego trendu. Pod koniec 2018 r. jedna z głównych sieci ogłosiła, że usunie wszystkie konserwanty, sztuczne barwniki i inne sztuczne składniki ze swoich potraw. To, co nas odróżnia, to także karta napojów. Fast casual stawia na napoje craftowe, takie jak m.in. lemoniady, ale także piwa i alkohol, wino czy proste koktajle. W fast foodach są to głównie popularne napoje, a alkoholu praktycznie się nie sprzedaje. Porównując fast casual vs. fast food, podkreślmy różnicę w jakości jedzenia oraz wystrój, który jest zdecydowanie restauracyjny i zachęcający do spokojnego i wygodnego spędzenia czasu w...Piotr Komór

Restauracja 5/2021, BADANIA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail