JAK ROZLICZYĆ ULEPSZENIA W WYNAJĘTYM LOKALU
 
 JAK ROZLICZYĆ ULEPSZENIA W WYNAJĘTYM LOKALU

Wielu restauratorów prowadzi działalność w wynajmowanych lokalach – samodzielnych lub będących częścią centrum handlowego. Takie rozwiązanie daje restauratorowi najemcy możliwość sprawdzenia lokalizacji i modelu biznesowego bez nabywania lokalu na stałe.

rst 06 324167 232540

 Umowa najmu lokalu gastronomicznego nie różni się wiele od umowy najmu innego lokalu użytkowego. Jedną z kwestii, na które warto zwrócić w niej uwagę, szczególnie jeśli planujemy dostosować lokal ściśle do swoich potrzeb, jest kwestia rozliczenia ulepszeń lokalu. 

Zasady ogólne

Ulepszenia to nakłady, które zwiększają w chwili wydania lokalu (na koniec okresu najmu) jego wartość lub użyteczność, biorąc pod uwagę jego przeznaczenie, w porównaniu ze stanem lokalu z początku najmu. Prowadzą one do nadania lokalowi pożytecznych właściwości, mimo że bez nich w lokalu już możliwe było prowadzenie umówionej działalności. Odróżnić je trzeba od obciążających najemcę drobnych nakładów, które są połączone ze zwykłym korzystaniem z lokalu, jak np. drobne naprawy podłóg, drzwi i okien, malowanie ścian, podłóg oraz wewnętrznej strony drzwi wejściowych, drobne naprawy instalacji etc., a także od obciążających wynajmującego nakładów koniecznych, bez których lokal nie byłby przydatny do umówionego użytku (tymi rodzajami nakładów zajmiemy się osobno). Jeżeli najemca ulepszył lokal, to – w braku odmiennej umowy –...Katarzyna Białek

Restauracja 6/2021, PRAWO
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail