Najsłynniejsza degustacja świata
 


 


Najsłynniejsza degustacja świata

Odbyła się 24 maja 1976 r., a jej organizatorem był zmarły niedawno brytyjski dziennikarz i kupiec winny Steven Spurrier oraz Amerykanka Patricia Gastaud- -Gallagher, dyrektorka Académie du Vin. Pomysł był prosty: zaintrygowany wysoką jakością kalifornijskich win (podówczas równie znanych w szerokim świecie, co dziś wina polskie) Spurrier postanowił zderzyć najlepsze flaszki, jakie udało mu się zdegustować za oceanem, z ich francuskimi odpowiednikami.

rst 06 279347 558963

Perwersja tkwiła w tym, że te pierwsze kosztowały kilkanaście dolarów, te drugie zaś – majątek. W szranki w drużynie francuskiej stanęły takie sławy jak Charmes Roulot Meursault 1973, Ramonet-Prudhon Batard-Montrachet 1973, Domaine Leflaive Puligny-Montrachet Les Pucelles 1972 czy Joseph Drouhin Beaune Clos des Mouches 1973 (burgundzka reprezentacja chardonnay) oraz Château Mouton-Rothschild 1970, Château Montrose 1970, Château Haut-Brion 1970 oraz Château Leoville-Las Cases 1971 (bordoska reprezentacja cabernetów). Naprzeciw największych z największych stanęła amatorska reprezentacja kalifornijskich trampkarzy z podobnych, choć raczej młodszych roczników.

Najmłodsze wino wśród czerwonych, Stag’s Leap Cabernet Sauvignon, pochodziło z rocznika 1973, było pierwszym winem zrobionym przez początkującego w tym fachu Warrena Winiarskiego, winiarza o polskich korzeniach i słusznym nazwisku, z owoców trzyletnich zaledwie krzewów. Teoretycznie więc nie miało szans z dojrzałymi sześcioletnimi reprezentantami najsłynniejszych winiarni nie tylko Bordeaux, nie tylko Francji, ale całego winiarskiego świata. Ale to ono właśnie wygrało. Nie...


Restauracja 6/2021, ALKOHOLE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail