Zrzeszanie się – sposób na przetrwanie zawieruchy na rynku gastronomicznym
 


 

w numerze

Zrzeszanie się – sposób na przetrwanie zawieruchy na rynku gastronomicznym

Odpowiedzią na trudną sytuację branży gastronomicznej może być zrzeszanie się w formie fundacji, stowarzyszeń lub izb gospodarczych, a nawet zrzeszeń handlu i usług.

rst 022022 656058 327910

Pandemia, inflacja, rosnące stopy procentowe, wojna w Ukrainie – to tylko niektóre problemy, z jakimi mierzą się obecnie przedsiębiorcy, a zwłaszcza branża gastronomiczna. W szczególności pandemia niezwykle mocno wpłynęła na spadek liczby turystów, co z kolei spowodowało spadek dochodów wielu przedsiębiorców. Zgodnie z raportem przygotowanym przez Briefly, w związku z pandemią zamkniętych zostało 20 proc. lokali gastronomicznych działających w Polsce. W trudnych czasach samodzielne działanie na i tak bardzo wymagającym rynku gastronomicznym jest niezwykle mozolnym wyzwaniem. 

W grupie raźniej

Alternatywne rozwiązania są zatem szczególnie pożądane. Jednym z nich może być zrzeszanie się w formie fundacji, stowarzyszeń i innych zrzeszeń, ponieważ nie od dzisiaj wiadomo, że w grupie jest siła. Na takich działaniach może skorzystać nie tylko sama branża, ale także jej członkowie – poszczególni przedsiębiorcy. Organizacje te mogą brać udział w promocji regionu, kultury kulinarnej, samych restauracji, ale również mogą działać na jeszcze większą skalę – jak choćby lobbować za korzystnymi dla branży rozwiązaniami gospodarczymi, prawnymi czy podatkowymi. Mogą również pozyskiwać fundusze, zarówno od indywidualnych sponsorów, jak i ze środków UE oraz innych programów koordynowanych przez administrację rządową i samorządową. Oznacza to, że po założeniu takiej organizacji mamy dużo więcej możliwości i środków, aby działać, a także wspierać i rozwijać swój biznes. 

Co podpowiada prawo

Form organizacyjno-prawnych, w których mogą zrzeszać się przedsiębiorcy i inne osoby, jest bardzo wiele. Wspomnę jedynie o kilku, które moim zdaniem będą miały największe...


Restauracja 3/2022, PRAWO
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail