Niezależnie od tego, czy otwieramy nową restaurację, czy odnawiamy istniejący lokal, jednym z kluczowych pytań, jakie musimy sobie zadać, jest to, jak w przyszłości rozwiążemy kwestię przechowywania pokarmów i ich chłodzenia.
Dla wielu restauracji chłodnia typu walk-in, czyli „zimny pokój” lub też komora chłodnicza, jest optymalnym rozwiązaniem. Czym właściwie jest i jakie korzyści może przynieść restauracji?
Czym jest „zimny pokój”?
„Zimny pokój” to w zasadzie lodówka, tylko na znacznie większą skalę. Pozwala na przechowywanie łatwo psujących się artykułów w odpowiedniej temperaturze, w ilościach wymaganych do prowadzenia działalności komercyjnej. Chłodnia z wejściem to duże chłodzące urządzenie, które pozwala wejść, przechowywać żywność i zabrać wszystko, czego potrzebujemy.
Jak to działa?
Chłodnia zawiera następujące elementy: sprężarka – spręża gaz chłodniczy; skraplacz – schładza gorący gaz do zimnej cieczy; zawór rozprężny – kontroluje przepływ ciekłego gazu i chłodzi wężownicę, pochłaniając energię; wentylatory lodówki – rozprowadzają powietrze nad zimnymi wężownicami parownika i schładzają pomieszczenie; wreszcie drzwi do chłodni – sztywne drzwi z doskonałą izolacją, które pomagają utrzymać temperaturę w chłodni. Komory stosowane w gastronomii dzieli się na chłodnicze (0 do 10oC) oraz komory mroźne (-5 do -25oC). Jednym z głównych czynników, które należy brać pod uwagę podczas projektowania komór chłodniczych, jest izolacja cieplna ścian. Kolejny element to paroszczelność, którą określa się za pomocą współczynnika dyfuzji pary wodnej. Jednym z najbardziej zalecanych materiałów jest płyta izolacyjna wypełniona pianą poliuretanową typu pur lub pir, najlepiej z połączeniami na zamek tzw. camlock....