Profesjonalna kuchnia cateringowa – aby wszystko działało sprawnie i szybko
 





w numerze

Profesjonalna kuchnia cateringowa – aby wszystko działało sprawnie i szybko

2023-01-08

Branża cateringowa, jak cała branża gastronomiczna, ulega dużym zmianom. Z jednej strony odpowiada na trendy i mody, z drugiej zaś musi sprostać wyzwaniom takim jak zmieniające się zachowania konsumentów, różne warunki wynikające z elastycznych modeli czasu pracy oraz małe bezpieczeństwo planowania. Jednocześnie rosnące ceny energii, coraz trudniejsze planowanie surowców i brak wykwalifikowanych pracowników powodują, że właściciele lokali szukają nowych, oszczędnych rozwiązań.

rst 062022 425932 968153

Inwestycje w kuchnie cateringowe muszą dziś dążyć do jasnego celu i stanowić wydajną, opłacalną i zrównoważoną alternatywę dla obecnej sytuacji. Czas na eksperymenty się skończył, a nacisk na opłacalność jest dziś mocniejszy niż kiedykolwiek. Oznacza to m.in. oszczędność miejsca, czasu pracy, surowców, energii elektrycznej i wody. Wymaga to innowacyjnych urządzeń, które dzięki nowoczesnej technologii grzewczej sprostają współczesnym wyzwaniom, zmniejszą nakłady pracy, będą łatwe w obsłudze dla wszystkich i połączą jak najwięcej funkcji z wielu technologii kuchennych. 

Przyszłość zaczyna się dzisiaj

Smażenie, gotowanie, blanszowanie, smażenie w głębokim tłuszczu i gotowanie pod ciśnieniem muszą działać bez zarzutu, czasami także w nocy. To wiele zadań i czynności, które zwykle wymagają dużej liczby urządzeń, a tym samym dużej ilości energii. Procesy termicznego przygotowania potraw w branży cateringowej mają największy udział w zużyciu energii. Tradycyjne patelnie uchylne, kotły i frytownice charakteryzują się długim czasem nagrzewania, niedokładną temperaturą, wysokim zużyciem energii czy koniecznością intensywnego czyszczenia. Jednak można to zrobić inaczej. Tradycyjne technologie są obecnie zastępowane urządzeniami wielofunkcyjnymi, łączącymi kilka metod przyrządzania. Pozwalają one oszczędzać czas, przestrzeń i energię. Można gotować, smażyć tradycyjnie i na głębokim tłuszczu do czterech razy szybciej i zużywając do 40 proc. energii mniej w porównaniu z konwencjonalną technologią gotowania. Bez konieczności rezygnowania z jakości żywności, w krótszym czasie i z niższym zużyciem energii.

Oszczędzaj czas pracy i energię

Patelnia uchylna, kocioł i frytownica działają na pełnej mocy, a licznik energii elektrycznej bije nieubłaganie. Przy obecnie szybko rosnących cenach energii jest to nie do zaakceptowania. Nowoczesne urządzenia wielofunkcyjne obiecują do 40 proc. mniejsze zużycie energii przy czterokrotnie wyższej wydajności. Powodem tego jest nowoczesna technologia grzewcza, która zapewnia precyzyjne zarządzanie temperaturą. Dzięki temu dno naczynia szybko się nagrzewa, a czujniki w dnie naczynia rozpoznają, kiedy osiągnięto odpowiednią temperaturę, i odpowiednio zmniejszają pobór energii. To nie tylko oszczędza energię, ale także zapewnia, że nic się nie przegotuje i nic się nie przyklei do dna kadzi. Szybkie nagrzewanie, precyzyjna kontrola i czysta praca mają jeszcze jeden efekt: duże oszczędności czasu pracy, który marnuje się na czekanie i intensywne mycie, jeśli chodzi o konwencjonalną technologię kuchenną.

Gwarantowana jakość dzięki automatycznemu monitorowa

niu Procesy produkcyjne w cateringu nie pozostawiają miejsca na błędy. Dzieje się tak, ponieważ wymagania klientów są wysokie, a konkurencja tylko na czeka na potknięcia. Standaryzowana jakość żywności, w tym różnorodność asortymentu, musi spełniać oczekiwania klientów. Ważną tego częścią jest stałe monitorowanie procesu produkcyjnego, aby uniknąć błędów i negatywnych opinii. Należy podjąć wszelkie działania, aby zapewnić ustandaryzowaną jakość żywności. Właśnie w tym miejscu nowoczesne urządzenia wielofunkcyjne oferują rozwiązania w czasach braku wykwalifikowanego personelu: monitorowanie przygotowywanej żywności, a tym samym wsparcie procesu produkcyjnego w niespotykanym dotąd stopniu. Zamiast po prostu akceptować zmiany w branży cateringowej i narzekać na obecną sytuację, warto spojrzeć inaczej i poszukać możliwości także w wyposażeniu kuchni. Zastosować np. nowoczesną technologię, która przejmuje pracę, oszczędza czas i pieniądze, a także gwarantuje wysoką wydajność. 

Odpowiedź to wielozadaniowość

Restauratorzy i szefowie kuchni doskonale rozumieją, że tradycyjne technologie obecnie zastępowane są urządzeniami wielofunkcyjnymi i piecami konwekcyjno-parowymi. Urządzenia te zastępują pojedyncze sprzęty, a dzięki możliwości skumulowania kilku metod przyrządzania potraw w jednym urządzeniu nie jest konieczny zakup wielu sprzętów, w kuchni zaś potrzeba mniej przestrzeni. Dodatkowo w jednym urządzeniu można przygotowywać kilka potraw jednocześnie. W ten sposób można przyśpieszyć produkcję i zapobiec przestojom. Dodatkowo takie nowoczesne multifunkcyjne urządzenia, jak wspomniane piece konwekcyjno- parowe, są niezwykle energooszczędne, oszczędzają także wodę, czas oraz surowce, ograniczając ilość strat podczas produkcji. Jednocześnie oszczędzamy miejsce w kuchni, a do przygotowania dań nie potrzeba dużej ilości innego sprzętu, jak to jest podczas gotowania tradycyjnymi metodami. Tak np. iCombi Pro to – w porównaniu z tradycyjnymi sprzętami kuchennymi – nawet o 70 proc. mniejsze zużycie energii, do 60 proc. mniej nakładów pracy, ponad 30 proc. mniej wymaganego miejsca, do 25 proc. mniej surowców, do 95 proc. mniejsze zużycie tłuszczu. Warto także przychylnym okiem spojrzeć na nowinki technologiczne. Wydajność, sprawność, wielozadaniowość, kompatybilność, mobilność – to cechy pożądane w profesjonalnej kuchni cateringowej. Dzisiejsza gastronomia to liczne nowoczesne rozwiązania ułatwiające pracę kucharzy.

Anna Pycińska dyrektor marketingu Rational Sp. z o.o.


Polecamy

To też może Cię zainteresować









 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail