Czy gastronomia to biznes?
 


 
w numerze

Czy gastronomia to biznes?

W pierwszej wersji artykułu napisałem, że tytuł jest prowokacyjny i że chciałem w ten sposób zwrócić uwagę na poważny temat. Jednak po napisaniu całości skasowałem to i napisałem ten, który czytasz teraz. Nie ma tu prowokacji dla przyciągnięcia uwagi, są fakty.

rst 062022 190911 793439

Większość pomysłów na gastrobiznes zaczyna się od tych trzech rzeczy. Lub tylko dwóch z nich, a czasami nawet jednej. To gruby błąd. 

Mam logo, lokal i menu, pomoże mi pan przygotować biznesplan?

Logo, menu i oczekiwania co do lokalu są wynikiem pracy nad biznesplanem, a nie osobną kwestią bez związku z biznesem. Bo skąd masz wiedzieć, jakie ma być logo, co dasz na talerz i za ile, jeżeli nie masz planu biznesowego? Skąd masz wiedzieć, czy lokalizacja jest właściwa? Do loga nie wystarczy wrzucić widelec lub bułkę. Takich znaczków są miliony, wydasz pieniądze i zginiesz w tłumie. Doświadczenie oraz bieżąca praca z projektami gastronomicznymi utwierdziły mnie w przekonaniu, że nadal duża część branży, lokali, marek gastronomicznych powstaje i jest prowadzona, jakby nie była biznesem. Lokale powstają spontanicznie na bazie pomysłu i fantazji, najczęściej o produkcie, lub dlatego, że wydaje się z jakichś powodów, że to łatwe i proste. Tak jak spontanicznie powstają, tak samo spontanicznie są prowadzone, a to powoduje, że trwa ciągła walka o przetrwanie, gaszenie nieustających pożarów, szukanie i testowanie rozwiązań, kiedy coś nie idzie, kopiowanie pomysłów nie zawsze pasujących do sytuacji.

To powoduje stres i napięcie, a stąd już prosta droga od pasji do frustracji. I po biznesie. Tym bardziej biorąc pod uwagę sytuację z inflacją, cenami prądu i w ogóle sytuacją na rynku. Na trzy-czterokrotnie więcej za prąd mocnych nie ma ani łatwych rozwiązań, jednak jeśli nie widzisz całości swojego biznesu, ale tylko rachunki, to trudno o jakiekolwiek rozwiązania i pomysły. Mam ogromny szacunek dla samouków za zacięcie, determinację, siły i zaangażowanie. Jednocześnie bycie samoukiem to klątwa, która nazywa się...Krzysztof Kaliciński www.blackboard-consulting.pl


Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail