Podwyżka czynszu w trakcie najmu
 


 


Podwyżka czynszu w trakcie najmu

Informacja od wynajmującego o podwyżce czynszu najmu może nieprzyjemnie zaskoczyć najemcę. Szczególnie jeśli idzie w parze z rosnącymi kosztami mediów i działalności gospodarczej. Dlatego poniżej wyjaśniamy, czy wynajmujący może podwyższyć czynsz w trakcie najmu lokalu użytkowego i co w obliczu podwyżki może zrobić najemca.

rs 2023 01t 25

Art. 6851 kodeksu cywilnego daje wynajmującemu lokal uprawnienie do podwyższenia czynszu poprzez wypowiedzenie dotychczasowej jego wysokości najpóźniej na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego. Najemcy często nie zdają sobie sprawy z istnienia tego daleko idącego uprawnienia wynajmującego. Tymczasem nie musi ono być wpisane do umowy, żeby obowiązywało, warto więc mieć jego świadomość. „Wypowiedzenie wysokości czynszu” oznacza, że wynajmujący może samodzielnie zmienić czynsz, przesyłając do najemcy informację w tej sprawie. Zmiana jest skuteczna z końcem miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym doręczono wypowiedzenie najemcy. Wypowiedzenie jest jednostronnym oświadczeniem woli wynajmującego, zatem do przeprowadzenia zmiany czynszu w tym trybie nie jest potrzebna zgoda najemcy ani aneks do umowy najmu. Wypowiedzenie powinno być złożone w tej samej formie, w której zawarto umowę. Powyższe uprawnienie wynajmującego ma zastosowanie do umów zawartych na czas oznaczony oraz do umów zawartych na czas nieoznaczony, do lokalu użytkowego i do lokalu mieszkalnego, przy czym do tego ostatniego na nieco innych zasadach wynikających z przepisów o ochronie praw lokatorów. 

I co dalej?

Po otrzymaniu wypowiedzenia wysokości czynszu najemca ma trzy wyjścia. Po pierwsze, może nie podejmować żadnych działań i po upływie okresu wypowiedzenia płacić czynsz w nowej wysokości lub wrócić do wynajmującego z akceptacją nowego czynszu. Każde z tych zachowań doprowadzi do wejścia podwyżki w życie. Po drugie, może zgodzić się na podwyżkę czynszu, ale w kwocie innej niż ta z wypowiedzenia. Może to wynikać z tego, że...Katarzyna Białek www.katarzynabialek.pl


Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail