Od pre-openingu do otwarcia baru
 w numerze

Od pre-openingu do otwarcia baru

Pre-opening baru to ostatni etap projektu dla inwestora. Jest to niezwykle ważny, wyczekiwany moment, również przez menedżera, kadrę zarządzającą oraz pracowników. Nowe miejsce, nowe wyzwania, nowi goście oraz możliwość budowania wizerunku miejsca od podstaw.

szeroki strzal butelki i szkla w gablocie w barze w hotelu scandic w kopenhadze dania

fot. Freepik

Pre-opening jest ważny, ponieważ pokaże, na co zwrócić uwagę, co jeszcze wymaga poprawy, aby dane miejsce mogło w pełni funkcjonować. Przed pre-openingiem warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, aby nie popełnić błędów, które często przytrafiają się przy tego typu otwarciach. 

Przygotowanie dokumentów

Otwierając dane miejsce, powinniśmy mieć przyszykowane niezbędne dokumenty. Od akcyzy, poprzez dokumenty związane z HACCP. 

Wielkość i przepustowość lokalu

Musimy znać powierzchnię lokalu, a także liczbę miejsc. Dokładna liczba miejsc dla gości, stolików, hokerów przy barze jest bardzo ważna z perspektywy tego, ile osób możemy maksymalnie przyjąć, oraz ile osób będzie nam potrzebne np. podczas weekendowej zmiany. Warto określić, ile mamy stolików dwu-, cztero-, sześcio- czy ośmiooosobowych. Bardzo przydatny, ułatwiający pracę będzie dla barmanów i kelnerów rzut sali z numeracją stolików i ewentualnym podziałem na strefy w przypadku większego lokalu. Pomaga to w sprawnej komunikacji. Warto taki rzut wgrać w system POS, z jakiego korzystamy, aby sprawniej nabijać i opisywać zamówienia gości. 

Sprawy techniczne

Bardzo często podczas intensywnego ruchu, kiedy korzystamy ze wszystkich urządzeń, może wystąpić zbyt duży pobór mocy i w efekcie zrobi się zwarcie. Brak prądu, zresetowanie POS i niepotrzebne nerwy. Dlatego przed otwarciem warto włączyć wszystkie urządzenia na chwilę i zobaczyć, czy gdzieś nie ma przepięcia. Często urządzenia są podłączane pod jedną siłę, w rezultacie czego mogą wystrzelić korki i uszkodzić nam wyposażenie.

Warto sprawdzić z elektrykiem, ile urządzeń może być podpiętych pod daną siłę jednocześnie. Następnym ważnym elementem jest skonfigurowanie systemu POS i stworzenie receptur. Tydzień przed pre-openingiem powinniśmy mieć skonfigurowany system POS z oprogramowaniem i drukarką fiskalną. W systemie powinny zostać stworzone wszystkie receptury koktajli, mocktaili oraz dla ułatwienia obsługi klawisze na pełne butelki zarówno wszystkich win, jak i alkoholi. Niezbędne jest sprawdzenie połączenia drukarki fiskalnej systemu POS oraz przeszkolenie obsługi, jak prawidłowo podłączyć terminal i drukarkę oraz jak zrobić kopię rachunku czy zwrot na kartę. 

Zgodność menu i cen z systemem

Niezgodność cen w systemie z cenami w menu to jeden z najczęściej przytrafiających się błędów. Przed oddaniem menu do druku...Arkadiusz Białkowski Bar manager Patio & Tulipe Golden Tulip Warsaw Centre oraz trener, doradca w Gastroinvest Group


Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail