Współcześni kelnerzy to już nie ci sami ludzie co kiedyś. Poznajmy specyfikę tego zawodu oraz to, jak bardzo zmieniła się rola kelnera na przestrzeni lat, i zorientujmy się, dlaczego doświadczeni kelnerzy są na wagę złota dla restauracji.
Zawód kelnera jest jednym z najstarszych i najbardziej ugruntowanych zawodów na świecie. Wyewoluował wraz z nowatorskimi metodami podawania potraw w restauracjach, które w szczególności przywiązują wagę do satysfakcji doznań kulinarnych gości oraz własnej renomy. W czasach przedwojennych kelner cieszył się dużym szacunkiem i zostać nim nie mógł byle kto – fach ten był przekazywany niemal z pokolenia na pokolenie, a osoby marzące o byciu kelnerem musiały długo starać się i udowadniać swoją wartość, aby otrzymać tę posadę.
Kelner dziś
Obecnie tak naprawdę każdy może zostać kelnerem i to uważam za spory problem. Kiedy zaczynałem swoją przygodę z branżą gastronomiczną jako kelner 19 lat temu, przechodziłem przez wiele szkoleń, które przygotowywały do tego zawodu. Osoba chcąca zostać kelnerem uczestniczyła w różnego rodzaju szkoleniach i kursach doskonalących umiejętności, które uczyły technik profesjonalnej obsługi gości, znajomości pojęć gastronomicznych, a także metod sprzedażowych, które w skuteczny sposób pozwalały na zwiększanie tzw. średniego rachunku gościa. W trakcie szkoleń przekazywane były również informacje na temat aspektów psychologicznych związanych z tą pracą, sposobu podejścia do gości oraz odpowiednich form powitania i pożegnania. Kelnerów musiała cechować świetna komunikatywność i posługiwanie się poprawną polszczyzną, jak również wysoka kultura osobista i nieskazitelna pamięć. Kelner musiał być również sprawny fizycznie, charakteryzować się określonymi cechami psychicznymi, jak np. cierpliwość, otwartość i wyrozumiałość. Z moich ostatnich obserwacji wynika, że największym problemem polskiej gastronomii jest brak profesjonalnych kelnerów.
Profesja zmienia swoje cechy
Praca kelnera została ograniczona w...