Jak szkolić tych, od których zależy relacja z klientami? Jak ich rozwijać i zarządzać nimi? Kluczem do zrozumienia całego procesu i tego, jak go przeprowadzić, jest fakt, że celem jest, aby zespół nawiązał więź z klientami. Żeby klienci mu zaufali, uznali za zespół fachowców, jak również sympatycznych i miłych ludzi. Takich, po których widać, że im się chce. Takich, przy których poczują się wysłuchani, zrozumiani i zadbani. Celem głównym jest przecież to, żeby klienci wracali. To jest kontekst całego zarządzania obsługą. To jest najważniejszy cel biznesu.
Alternatywna droga to taka, w której wysyłamy do klientów albo nieprzygotowany i przypadkowy personel, albo przygotowany na szybko i „na skróty” do tego, żeby sprzedać więcej. A przecież nie o to chodzi. Podpowiem ci kilka wskazówek i narzędzi, które pomagają osiągnąć cel, jakim jest zaangażowany zespół. Nie ma wśród nich patentów i dróg na skróty, na szybko. Te są nieskuteczne. Uzyskanie tego efektu to proces, dlatego niewielu się go podejmuje, ale ci, którzy to zrobili, mają stabilne i atrakcyjne biznesy zarówno dla klientów, jak i potencjalnych pracowników. I więcej spokoju. Wielkość twojego biznesu nie ma znaczenia, znaczenie ma podejście i sposób myślenia.
REKRUTACJA
Rekrutacja to proces stały. Wymaga konkretnych twardych umiejętności, takich jak prowadzenie rozmowy rekrutacyjnej. To kluczowa umiejętność, często pomijana i lekceważona, przez co same rozmowy nie są skuteczne. Rekrutacja to klucz to zbudowania zespołu marzeń, to od niej zaczyna się potencjalna rotacja. Rekrutacja to wielokrotne mówienie „nie” niewłaściwym kandydatom. Nie jest tak, że kandydatów nie ma, są. To kwestia wiedzy, jak szukać. Ten proces wielu odstrasza, skazując ich na kompromisy przy zatrudnieniu, a reszta grupy zawsze będzie równała do najsłabszego ogniwa. Nie potrzebujesz go? Szukasz tylko jednej osoby? Ta osoba to zapewne 20 proc. całego zespołu, sam oceń, jak ważne to jest.
Jak sobie radzić w tym obszarze
1. Określ profil pracownika i zdobądź wiedzę, jak szukać.
2. Naucz się prowadzić i ćwicz rozmowy rekrutacyjne. Dużo ćwicz!
3. Rekrutuj, szukaj, testuj i doskonal ogłoszenie i rozmowy, nawet jeśli nie potrzebujesz zatrudnić kogoś w tej chwili.
4. Pamiętaj: z rekrutacją jest tak jak z zakupami – jeśli idziesz na głodnego i bez listy, kupisz za dużo i to, co niepotrzebne, a potem i tak wyrzucisz.
WDROŻENIE I SZKOLENIE
Boisz się szkolić, bo oni i tak odejdą?...