Uwaga barmani: wystartował 11. Międzynarodowy Konkurs Tío Pepe Challenge 2024!
 

konkursy

Uwaga barmani: wystartował 11. Międzynarodowy Konkurs Tío Pepe Challenge 2024!

2024-02-08

W 20 krajach rozpoczęła się rekrutacja barmanów do udziału w największym i najstarszym na świecie międzynarodowym konkursie miksologicznym Tío Pepe Challenge 2024, organizowanym przez González Byass – hiszpańskiego producenta jednej z najlepszych sherry na świecie. Wiodącą tematyką tegorocznego wydania są koktajle stworzone z wykorzystaniem alkoholi starzonych w beczkach po sherry, stąd w nazwie podtytuł „SherryCask Edition”.

 Zrzut ekranu 2024 02 8 o 19.13.17

fot. Łukasz Chodacki

 

Hołd dla tradycji i innowacji

Beczki zawsze odgrywały kluczową rolę w udoskonalaniu win, oferując nieskończone możliwości kształtowania ich profilu. Ta tradycja rozszerzyła się na alkohole mocne, takie jak brandy, whisky czy rum. Od wieków najważniejszym dostawcą beczek są winiarnie z andaluzyjskiego Jerez. W specjalnej „Edycji Sherry Cask" Tío Pepe Challenge, wybór sherry jako bazy do koktajli został poszerzony o alkohole mocne i wermuty produkowane przez rodzinę González Byass. To rozszerzenie stanowi wyzwanie dla barmanów, aby stworzyli oryginalne przepisy na koktajle oparte na dowolnym stylu sherry lub alkoholu z portfolio González Byass.

 

Konkursowy koktajl

Od uczestników oczekuje się stworzenia autorskiego przepisu na koktajle, które zawierają co najmniej 50 ml dowolnego stylu wina sherry z González Byass, wermutu sherry lub alkoholu z beczki sherry. Ponadto receptura musi zawierać co najmniej 20 ml sherry od González Byass (dowolny styl) lub wermutu Sherry (La Copa). Blend produktów González Byass może być wykorzystana , pod warunkiem utrzymania minimalnej objętości 50 ml. Przepis na koktajl jest ograniczony do maksymalnie 5 składników (plus dekoracja).

Dlaczego warto wziąć udział?

Udział w konkursie daje szansę wejścia do międzynarodowego środowiska profesjonalistów. Barmani mają okazję rozwinięcia swojej kreatywności i odkrywania nowych produktów, które nadadzą ich koktajlom innowacyjnych smaków. Sherry swoją wyjątkową zdolnością do wprowadzania potężnych aromatów i różnorodnych smaków, od wytrawnych po słodkie, czyni je niezrównanym składnikiem dla miksologów. Pula nagród dla najlepszej trójki wynosi 5 tys. euro, ale  cenniejszy jest prestiż, jakim cieszą się wszyscy biorący udział w konkursie.

 

Etapy konkursu

Etap 1.

Rejestracja – kandydat rejestruje siebie i swój bar oraz, co najważniejsze, podaje przepis na autorski koktajl, publikując także jego zdjęcie. Koktajl musi oficjalnie pojawić się w menu baru kandydata. Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest znajomość języka angielskiego.

Termin rejestracji upływa 31 marca 2024 r.

Link do rejestracji dla kandydatów z Polski oraz regulamin:

https://www.tiopepe.com/int-en/tio-pepe-challenge-pl

 

Etap 2.

Na trzy tygodnie przed krajowym finałem sędziowie ogłoszą listę zakwalifikowanych do niego uczestników. Polski finał odbędzie się 15 kwietnia w poznańskim Koktajl Barze Wszyscy Święci. Podczas krajowych eliminacji zawodnicy będę proszeni o wykazanie się wiedzą na temat sherry oraz umiejętnościami venenciadora. Ale najważniejszym kryterium będzie jakość i oryginalności proponowanego koktajlu.

Etap 3.

Zwycięzca finału będzie reprezentował Polskę na światowym finale w Jerez de la Frontera w Andaluzji, gdzie spędzi tydzień na koszt organizatorów. Finały odbędą się od 6 do 8 maja 2024 r.

 

Warsztaty

Osoby, które zdecydują się na rejestrację w plebiscycie, zostaną zaproszone na warsztaty sherry w dniach:

Masterclass Wrocław -11 marca, start godz. 12:00

Masterclass Poznań - 11 marca, start godz. 16:00

Masterclass Warszawa - 12 marca, start godz. 13:00

Liczba miejsc jest ograniczona. Aby uzyskać więcej informacji i dokonać rezerwacji, prosimy o kontakt mailowy: mschilling@gonzalezbyassuk.com 

 

Polacy w konkursie

Polacy brali udział w konkursie trzykrotnie. W roku 2021 Polskę reprezentował Maciej Mazur z TAG Bar z Krakowa, dotarł do półfinałów. Z uwagi na pandemię, konkurs odbywał się wtedy na Instagramie. W roku 2022 organizatorzy powrócili do normalnej formuły uczestnictwa, na miejscu. Tym razem, eliminacje krajowe wygrał Dawid Stoch „Bobik” z Baru Mercy Brown w Krakowie. W Hiszpanii zakwalifikował się do finałów i zajął 4. miejsce. W 2023 do Jerez pojechał Łukasz Chodacki z gdańskiego baru Flisak’76.

 

González Byass i sherry w Polsce

González Byass – organizator konkursu – to firma założona w 1835 r. Jej najbardziej rozpoznawalnym winem jest licząca sobie ponad 150 lat marka sherry - Tío Pepe.  Sherry to rodzaj wina wzmacnianego, które od wieków cieszy się ogromną popularnością, a w dzisiejszych czasach króluje w barach całego świata. Moda na sherry dotarła też do Polski. Wyłącznym dystrybutorem wszystkich produktów González Byass w Polsce jest Dom Wina.

- Sherry, skądinąd wino wymagające od konsumenta pewnego wyrobienia, umacnia się na polskim rynku dzięki barmanom – uważa Paweł Gąsiorek, Prezes Domu Wina. - Ci dobrze wykształceni i otwarci na świat młodzi ludzie, zachęcają swoich klientów do odkrywania nowych smaków. Wymyślając receptury koktajli, w pewnym sensie stali się krzewicielami wiedzy o kulturze winiarskiej i alkoholowej w Polsce. Na naszych oczach robią rewolucję, a Tio Pepe stało się jej sztandarem – mówi Paweł Gąsiorek.

Wszystkie aktualne informacje na temat Międzynarodowych Finałów Tío Pepe Challenge 2024 „Edycja Sherry Cask” znajdą się na oficjalnych kanałach konkursowych w mediach społecznościowych: Facebook (@TioPepe) i Instagram (@TioPepeWines).

 


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail