Poznaliśmy laureatów II edycji konkursu Kulinarny Puchar Polskiego Mięsa Wołowego i Wieprzowego
 





konkursy

Poznaliśmy laureatów II edycji konkursu Kulinarny Puchar Polskiego Mięsa Wołowego i Wieprzowego

2024-04-11

27 marca 2024 roku w Instytucie Kulinarnym Transgourmet do walki o Kulinarny Puchar Polskiego Mięsa Wołowego i Wieprzowego stanęło dziewięć dwuosobowych drużyn reprezentujących szkoły o profilu gastronomicznym z całej Polski.

KP 2024 I miejsce

fot. Karina Szymczuk 

 

Młodzi adepci sztuki kulinarnej musieli wykazać się kreatywnością, oryginalnością smaku i estetyką podania. Zadania nie ułatwiały wysokie wymagania jurorów i presja czasu, bowiem na przygotowanie dwóch dań: autorskiego tatara z polskiego mięsa wołowego i dania głównego na bazie schabu z polskiej wieprzowiny uczestnicy mieli jedynie półtorej godziny.

 

Konkurs poprowadził mistrz kulinarny Marcin Budynek, a finalny efekt pracy finalistów konkursu oceniało jury w składzie: Jarek Walczyk – przewodniczący, Kurt Scheller, Teo Vafidis, Bartłomiej Gora oraz Magda Klejzerowicz – przedstawicielka Związku POLSKIE MIĘSO.

 

Oto najlepsi z najlepszych drugiej edycji konkursu Kulinarny Puchar Polskiego Mięsa Wołowego i Wieprzowego!

 

I miejsce – Julia Oszczyk i Grzegorz Wojtkowski z Zespołu Szkół Gastronomicznych im. prof. Eugeniusza Pijanowskiego w Warszawie.

 

Przystawka: Tatar z polskiej wołowiny z wędzonym węgorzem, musem jabłkowo-chrzanowym, rzodkiewką, tiulem z czarnuszką i pudrem borowikowym

 

Danie główne: Polski schab wieprzowy w trzech odsłonach: grillowany, smażony i gotowany z marchewką i pasternakiem, puree z zielonego groszku i sosem cząbrowym na bazie demi glace

 

II miejsce: Julia Gilner i Natalia Kostka, które reprezentowały Zespół Szkół nr 7 w Tychach.

 

Przystawka: Tatar wołowy/ ciastko cebulowe/ majonez szczypiorkowy/ marynowane grzybki shimeji/ cebulka perłowa/ suszone żółtko

 

Danie główne: Schab z kością/ puree ziemniaczano- tymiankowe/ sos z zielonego pieprzu/  chips z marchewki i pietruszki/ piklowana rzodkiewka/ piana z mizerii

 

III miejsce: Julia Formejster i Artur Gleba z Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych Zespołu Szkół im. ks. Jana Krzysztofa Kluka w Wojewodzinie.

 

Przystawka: Tatar wołowy/ piklowana cebula/ żel z kiszonego ogórka/ piana chili/ wędzony majonez/ grzanka z chleba Vermont/ oliwa lubczykowa

Danie główne: Stek ze schabu złotnickiego/ veloute selerowe/ puree ziemniaczane z gorczycą/ piana z borowików/ demi glace/ karmelizowane warzywa/ oliwa ziołowa/ prażona gryka

 

W tegorocznej edycji przyznane zostały również dwie nagrody specjalne. Dyplom za „Najlepszą przystawkę z mięsa wołowego” przypadł Julii Gilner i Natalii Kostce z Zespołu Szkół nr 7 w Tychach, natomiast wyróżnienie w kategorii „Najlepsze danie główne z mięsa wieprzowego” otrzymali Julia Oszczyk i Grzegorz Wojtkowski z warszawskiego Zespołu Szkół Gastronomicznych im. prof. Eugeniusza Pijanowskiego.  

 

Wszystkim laureatom konkursu i ich nauczycielom serdecznie gratulujemy, życząc dalszych sukcesów zawodowych!

 

Uczestnicy konkursu, opiekunowie, przedstawiciele mediów oraz zaproszeni goście mieli możliwość poznania walorów smakowych polskiego mięsa wołowego i wieprzowego podczas lunchu przygotowanego przez kulinarny team Marcina Budynka. W menu znalazły się m.in. tatar ze świecy wołowej, rilettes wieprzowe, kaszanka z pieczonym szpikiem wołowym i wątróbką wieprzową, sałatka a la cezar z ozorem wołowym w teriyaki, krupnik na szpondrze wołowym z wędzonym boczkiem, zupa cebulowa na ogonach wołowych, duszone policzki wieprzowe z gruszką, bitki wołowe z górnej zrazowej rasy limousine, chrupiący boczek z konfiturą gochujang,  wolno pieczony antrykot rasy hereford z truflowym demi glace oraz ozory wieprzowe w sosie borowikowym.

 

Po zakończeniu zmagań konkursowych, przed ogłoszeniem wyników jurorzy omówili wszystkie przygotowane dania, dzięki czemu uczestnicy dowiedzieli się, jakie były dobre i złe strony ich pracy, jakie popełnili błędy i na co powinni zwracać uwagę w przyszłości. To były ważne i cenne wskazówki, które na pewno będą pomocne w dalszej nauce i praktyce zawodowej.  

W podsumowaniu z ust jurorów dowiedzieliśmy się, że mamy coraz bardziej kreatywną i odważną młodzież, która nie boi się eksperymentować w kuchni. Wart podkreślenia jest również fakt, że uczniowie doceniają jakość polskiego mięsa oraz rodzimych produktów i w pełni świadomie z nich korzystają. Wielkie podziękowania zostały przekazane nauczycielom zawodu, bo to oni motywują uczniów do pracy i towarzyszą im w ciągłym rozwoju.   

Organizatorem i pomysłodawcą wydarzenia jest Związek POLSKIE MIĘSO, a za jego realizację odpowiedzialna była Akademia Kulinarna Marcina Budynka. Projekt sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego oraz Funduszu Promocji Mięsa Wołowego.

Konkurs został objęty patronatem Klubu Szefów Kuchni, który zrzesza najwybitniejszych polskich kucharzy.


Polecamy

To też może Cię zainteresować









 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail