Poznaliśmy laureatów II edycji konkursu Kulinarny Puchar Polskiego Mięsa Wołowego i Wieprzowego
 







 

Advertisement




konkursy

Poznaliśmy laureatów II edycji konkursu Kulinarny Puchar Polskiego Mięsa Wołowego i Wieprzowego

2024-04-11

27 marca 2024 roku w Instytucie Kulinarnym Transgourmet do walki o Kulinarny Puchar Polskiego Mięsa Wołowego i Wieprzowego stanęło dziewięć dwuosobowych drużyn reprezentujących szkoły o profilu gastronomicznym z całej Polski.

KP 2024 I miejsce

fot. Karina Szymczuk 

 

Młodzi adepci sztuki kulinarnej musieli wykazać się kreatywnością, oryginalnością smaku i estetyką podania. Zadania nie ułatwiały wysokie wymagania jurorów i presja czasu, bowiem na przygotowanie dwóch dań: autorskiego tatara z polskiego mięsa wołowego i dania głównego na bazie schabu z polskiej wieprzowiny uczestnicy mieli jedynie półtorej godziny.

 

Konkurs poprowadził mistrz kulinarny Marcin Budynek, a finalny efekt pracy finalistów konkursu oceniało jury w składzie: Jarek Walczyk – przewodniczący, Kurt Scheller, Teo Vafidis, Bartłomiej Gora oraz Magda Klejzerowicz – przedstawicielka Związku POLSKIE MIĘSO.

 

Oto najlepsi z najlepszych drugiej edycji konkursu Kulinarny Puchar Polskiego Mięsa Wołowego i Wieprzowego!

 

I miejsce – Julia Oszczyk i Grzegorz Wojtkowski z Zespołu Szkół Gastronomicznych im. prof. Eugeniusza Pijanowskiego w Warszawie.

 

Przystawka: Tatar z polskiej wołowiny z wędzonym węgorzem, musem jabłkowo-chrzanowym, rzodkiewką, tiulem z czarnuszką i pudrem borowikowym

 

Danie główne: Polski schab wieprzowy w trzech odsłonach: grillowany, smażony i gotowany z marchewką i pasternakiem, puree z zielonego groszku i sosem cząbrowym na bazie demi glace

 

II miejsce: Julia Gilner i Natalia Kostka, które reprezentowały Zespół Szkół nr 7 w Tychach.

 

Przystawka: Tatar wołowy/ ciastko cebulowe/ majonez szczypiorkowy/ marynowane grzybki shimeji/ cebulka perłowa/ suszone żółtko

 

Danie główne: Schab z kością/ puree ziemniaczano- tymiankowe/ sos z zielonego pieprzu/  chips z marchewki i pietruszki/ piklowana rzodkiewka/ piana z mizerii

 

III miejsce: Julia Formejster i Artur Gleba z Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych Zespołu Szkół im. ks. Jana Krzysztofa Kluka w Wojewodzinie.

 

Przystawka: Tatar wołowy/ piklowana cebula/ żel z kiszonego ogórka/ piana chili/ wędzony majonez/ grzanka z chleba Vermont/ oliwa lubczykowa

Danie główne: Stek ze schabu złotnickiego/ veloute selerowe/ puree ziemniaczane z gorczycą/ piana z borowików/ demi glace/ karmelizowane warzywa/ oliwa ziołowa/ prażona gryka

 

W tegorocznej edycji przyznane zostały również dwie nagrody specjalne. Dyplom za „Najlepszą przystawkę z mięsa wołowego” przypadł Julii Gilner i Natalii Kostce z Zespołu Szkół nr 7 w Tychach, natomiast wyróżnienie w kategorii „Najlepsze danie główne z mięsa wieprzowego” otrzymali Julia Oszczyk i Grzegorz Wojtkowski z warszawskiego Zespołu Szkół Gastronomicznych im. prof. Eugeniusza Pijanowskiego.  

 

Wszystkim laureatom konkursu i ich nauczycielom serdecznie gratulujemy, życząc dalszych sukcesów zawodowych!

 

Uczestnicy konkursu, opiekunowie, przedstawiciele mediów oraz zaproszeni goście mieli możliwość poznania walorów smakowych polskiego mięsa wołowego i wieprzowego podczas lunchu przygotowanego przez kulinarny team Marcina Budynka. W menu znalazły się m.in. tatar ze świecy wołowej, rilettes wieprzowe, kaszanka z pieczonym szpikiem wołowym i wątróbką wieprzową, sałatka a la cezar z ozorem wołowym w teriyaki, krupnik na szpondrze wołowym z wędzonym boczkiem, zupa cebulowa na ogonach wołowych, duszone policzki wieprzowe z gruszką, bitki wołowe z górnej zrazowej rasy limousine, chrupiący boczek z konfiturą gochujang,  wolno pieczony antrykot rasy hereford z truflowym demi glace oraz ozory wieprzowe w sosie borowikowym.

 

Po zakończeniu zmagań konkursowych, przed ogłoszeniem wyników jurorzy omówili wszystkie przygotowane dania, dzięki czemu uczestnicy dowiedzieli się, jakie były dobre i złe strony ich pracy, jakie popełnili błędy i na co powinni zwracać uwagę w przyszłości. To były ważne i cenne wskazówki, które na pewno będą pomocne w dalszej nauce i praktyce zawodowej.  

W podsumowaniu z ust jurorów dowiedzieliśmy się, że mamy coraz bardziej kreatywną i odważną młodzież, która nie boi się eksperymentować w kuchni. Wart podkreślenia jest również fakt, że uczniowie doceniają jakość polskiego mięsa oraz rodzimych produktów i w pełni świadomie z nich korzystają. Wielkie podziękowania zostały przekazane nauczycielom zawodu, bo to oni motywują uczniów do pracy i towarzyszą im w ciągłym rozwoju.   

Organizatorem i pomysłodawcą wydarzenia jest Związek POLSKIE MIĘSO, a za jego realizację odpowiedzialna była Akademia Kulinarna Marcina Budynka. Projekt sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego oraz Funduszu Promocji Mięsa Wołowego.

Konkurs został objęty patronatem Klubu Szefów Kuchni, który zrzesza najwybitniejszych polskich kucharzy.


Polecamy

To też może Cię zainteresować







W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail