Trwają eliminacje do piątej już edycji prestiżowego konkursu Master Baker (zgłoszenia do 14 września –https://masterbaker@grupamtp.pl).W końcu września poznamy zwycięzców. Dwuetapowy konkurs jest otwarty dla wszystkich, a oprócz piekarzy, biorą też udział fachowcy z gastronomii.
fot. materiał prasowy
Dla restauratora taka wiadomość, że jego pracownik, kucharz, czy cukiernik zajął wysokie miejsce w konkursie Master Baker, to idealny impuls do promocyjnych działań przy podnoszeniu prestiżu swojego lokalu.
Najczęściej chwali się takim rozwiązaniem luksusowa kawiarnia Grand Cafe w Hotelu Grand w Łodzi. Gdzie Juliusz Gozdek - utytułowany piekarz, zdobywca drugiego miejsca w konkursie Master Baker 2023 piecze znakomite trzy rodzaje chlebów, bagietki pszenno-orkiszowe plus wyroby cukiernicze. I co więcej, wyeksponowane pachnące wypieki, stojące tuż przy drzwiach, aż zachęcają do wejścia.
O potędze chleba, o przyciągającym zapachu pieczonego chleba świadczą sukcesy piekarni połączonych z bistro lub kawiarnią, gdzie królują świeże wypieki, do tego kawa, dżem czy konfitura, albo jajka sadzone. I …. kolejka chętnych przed drzwiami.
Przypomnijmy, że celem urządzania konkursu Master Baker jest szeroka promocja wartości odżywczej pieczywa wytwarzanego w procesie długiej, wieloetapowej fermentacji, z udziałem odpowiedniej ilości naturalnych kwasów piekarskich, z zachowaniem odpowiedniej temperatury, tak aby się mogła rozwinąć pełna fermentacja mlekowa.
A już najlepiej byłoby, gdyby wykorzystano mąki z pierwotnych odmian zbóż, z upraw ekologicznych, a do tego lokalnych, aby ograniczać ślad węglowy.
Organizator tej pożytecznej rywalizacji - Stowarzyszenie „Polska Ekologia” może mówić o sukcesie. Chodzi tu zarówno o sukces edukacyjny i szerzenie wiedzy o tym czym jest prawdziwy chleb. I jakie wartości zdrowotne kryją się pod chrupiącą skórką.
Stowarzyszenie „Polska Ekologia” przez blisko 18 lat swojej działalności kładzie nacisk właśnie na edukację konsumencką, zaś jej aktywni członkowie organizują rozmaite imprezy temu służące. Twórcami opisywanego tu przedsięwzięcia są: Czesław Meus, mistrz piekarski i cukierniczy, jako przedstawiciel organizatora, czuwający na prawidłowym przebiegiem konkursu, oraz Piotr Połomski, z wykształcenia piekarz i kucharz, a zarazem administrator grup facebookowych poświęconych piekarstwu.
Za realizację konkursu odpowiadają Międzynarodowe Targi Poznańskie. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.
Restauratorom koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ten ważny moment, gdy goście zasiadają do stołu i w postaci startera dostają pieczywo. Ich dobre pierwsze wrażenie będzie zależało od tego czy będzie to świeży, ciepły i pachnący chleb. Nie można lekceważyć tego, że pieczywo często jest pierwszym elementem, z którym styka się klient w restauracji. Może ono wywrzeć znaczący wpływ na to jego pierwsze wrażenie i ogólne odczucia wybranego lokalu. Argumentów „za” jest więcej, bowiem jest jeszcze możliwość podniesienia prestiżu: w dzisiejszych czasach, kiedy wiele restauracji oferuje podobne menu, to wówczas wysokiej jakości pieczywo może stać się elementem, który wyróżnia lokal na tle konkurencji.
No i jeszcze kwestia pozyskania nowych klientów dzięki mediom społecznościowym, gdzie klienci dzielą się pozytywnymi opiniami o restauracjach, które podają między innymi wyśmienite pieczywo.
Warto śledzić pożyteczne informacje poświęcone konkursowi Master Baker i zrobić z nich użytek (https://masterbaker.pl).