W obecnej sytuacji, dalsze prowadzenie działalności w lokalach stacjonarnych nie ma ekonomicznego sensu. - Marcin Krysiński, prezes sieci Mihiderka domaga się działań osłonowych, które pozwoliłyby przetrwać branży gastronomicznej.
Zastosowanie akcji osłonowych wynikających ze zgłoszonych tutaj postulatów da – w naszej ocenie – całej gastronomii szansę na przetrwanie tego trudnego czasu i uniknięcie najgorszego scenariusza, tj. de facto likwidacji rodzimej branży restauracyjnej - czytamy w oświadczeniu, którego treść publikujemy poniżej:
Oświadczenie
Wobec wprowadzenia z dniem 24.10.2020r. drakońskich obostrzeń dotyczących działalności gastronomicznej oczekujemy od władz krajowych (Prezydent, Rząd, Sejm, Senat) jednoczesnego podjęcia działań osłonowych, które dadzą szansę przetrwać naszej branży.
Domagamy się minimum następujących zapisów o charakterze ustawowym:
- Natychmiastowe zawieszenie wszelkich opłat o charakterze podatków i świadczeń okresowych, takich jak:
- Czynsze za najem lokalu, w którym znajduje się restauracja oraz magazynów;
- Raty kredytowe wraz z odsetkami;
- Raty leasingowe;
- Opłaty za koncesje, reklamy, zajęcie pasa drogowego, itd.;
- Podatki od nieruchomości;
- Składki na ZUS,
- Inne, o podobnym charakterze.
- Zakaz naliczania jakichkolwiek kar i opłat dodatkowych przez wynajmujących/kredytodawców/leasingodawców, które wynikają z zawartych umów.
- Automatyczne przedłużenie ważności gwarancji bankowych i innych dokumentów o podobnym charakterze, wystawionych jako zabezpieczenie płatności z tytułu umów najmu i podobnych na okres do zniesienia obostrzeń, nie krócej niż do 31.12.2021r.
- Uwolnienie środków z bankowych rachunków VAT oraz dokonywanie zwrotu nadwyżki VAT w ciągu maksymalnie 7 dni od złożenia wniosku.
- Wprowadzenie obligatoryjnej zasady obliczania czynszów najmu w okresie do minimum 31.12.2021r. jako niższej z dwóch kwot: dotychczasowej stawki czynszowej lub 10% od obrotu osiągniętego przez restaurację w okresie rozliczeniowym (najczęściej miesiąc kalendarzowy).
- Wprowadzenie możliwości odstąpienia od umowy przez najemcę w sytuacji, gdyby dalsze działanie w warunkach pandemii nie byłoby uzasadnione ekonomicznie (koszty wyższe od przychodów) za odszkodowaniem w wysokości poniesionych nakładów na remont i adaptację lokalu.
- Zniesienie wszelkich obligatoryjnych opłat z tytułu postępowań naprawczych i upadłościowych – niezależnie od szczegółów samego postępowania.
Nie kwestionujemy zasadności decyzji podejmowanych przez rząd. Uważamy jedynie, że ich skutki nie mogą pozostać bez odpowiednich działań pozwalających oddalić od firm widmo bankructwa i utraty dorobku wielu lat ciężkiej pracy. Zastosowanie akcji osłonowych wynikających ze zgłoszonych tutaj postulatów da – w naszej ocenie – całej gastronomii szansę na przetrwanie tego trudnego czasu i uniknięcie najgorszego scenariusza, tj. de facto likwidacji rodzimej branży restauracyjnej.
Marcin Krysiński – współwłaściciel sieci 10 restauracji Mihiderka
Bytom, 26.10.2020r.
Dodaj komentarz