Co wspólnego ma jedzenie z projektowaniem?I dlaczego dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu lokalu znacznie zwiększysz sprzedaż?   W NUMERZE

Restauracje, lodziarnie, kawiarnie i inne punkty gastronomiczne bardzo często stawiają głównie na lokalizację, ceny i promocje. Takie podejście jest dobre – jeśli nie chcesz iść z duchem czasu. Dziś są to ważne czynniki składające się na sukces, jednak nie najważniejsze. Kluczową rolę odgrywa food design. Jak zawojować rynek i połączyć jedzenie z projektowaniem, a tym samym zwiększyć sprzedaż?


rst 052022 241454 309601


 Czy wiesz, że m.in. to właśnie wystrój wnętrza restauracji oddziałuje na gościa? Oczywiście w kontekście psychologicznym. Skłania do zamawiania więcej lub mniej, a także wpływa na długość jego pobytu w restauracji. Wielkość stolików, światło, muzyka i architektura – to wszystko ma znaczenie. Jak zatem wpłynąć na gościa za pomocą projektowania? Co wspólnego ma jedzenie z projektowaniem? I dlaczego to wszystko jest tak ważne? 


Co łączy jedzenie z projektowaniem


Nieważne, czy sprzedajesz tradycyjne pierogi czy kuchnię fusion – każde z dań w twoim menu zostało zaprojektowane tak, żeby pasowało do miejsca i doświadczenia, jakie w nim sprzedajesz. To, co serwujesz, powinno być spójne nie tylko z komunikacją marketingową, ale także z wnętrzem i klimatem restauracji. Mówiąc wprost – projektowanie wnętrz lokali gastronomicznych powinno iść w parze z budową ich spójnej strategii marketingowej, ponieważ wygląd restauracji determinuje późniejszą komunikację marketingową, a w efekcie sprzedaż. Projekt wnętrza jest elementem, który rzuca się w oczy od razu po przejściu przez próg restauracji. To właśnie pierwsze wrażenie decyduje o tym, jak goście będą postrzegać twoją markę, jakiego poziomu usług zaczną oczekiwać, ile czasu poświęcą na wizytę i czy zechcą wrócić ponownie. Dlatego też nie można bagatelizować znaczenia wystroju wnętrza i spójnej komunikacji wizualnej. Nie zrobisz dobrego marketingu miejsca, które nie zachęca do tego, by w nim przebywać. Może spotkałeś/spotkałaś się z magikami twierdzącymi, że poprowadzą twoje social media tak, że sprowadzą tłumy do restauracji. Fakt, jest to możliwe, jednak tylko wówczas, gdy wszystkie elementy projektu będą ze sobą współgrały. A oto lista najważniejszych elementów wnętrza, o których musisz pamiętać, jeśli chcesz, by twoja restauracja zachęcała do tego, by spędzać w niej czas: – design, – oświetlenie, – miejsca do siedzenia, – kolory, – zapach. 


1. Design


Sposób, w jaki zaprojektujesz wnętrze swojej restauracji i umieścisz w niej wszystkie elementy, odgrywa niesamowicie istotną rolę w definiowaniu odczuć gości. Jak przestronna będzie twoja restauracja? Czy ludzie pomieszczą się w niej w godzinach szczytu? Czy będzie miejsce, aby swobodnie się poruszać? Nie wystarczy to, że lokal będzie się pięknie prezentował, jeśli kelnerzy nie będą mieli przestrzeni, by obsługiwać gości, i/lub obsługa będzie na niskim poziomie. Ważne! Jeśli w twoim lokalu kluczową rolę odgrywają konkretne kolory lub ozdobne elementy, spraw, by były one wyróżnikiem miejsca i pomyśl, jak wizualnie możesz przemycić je także w komunikacji marketingowej. Ten zabieg zawsze jest na wagę złota! 


2. Oświetlenie


Oświetlenie jest istotnym elementem wystroju wnętrza restauracji. To ono definiuje ogólny wygląd i nastrój. Restauracje typu fine dining zazwyczaj używają przyciemnionego światła, tak by stworzyć miłą, relaksującą atmosferę. Z drugiej strony mamy restauracje szybkiej obsługi, które muszą być dobrze oświetlone. Ich ideą jest to, by goście przychodzili, szybko jedli i wychodzili. Jasne światła skłaniają właśnie do takiego zachowania. Ważne! Wybierając oświetlenie, pamiętaj o tym, by dobierać światło tak, żeby ludzie fotografujący się w twoim wnętrzu dobrze wyglądali na zdjęciach. Chciał, nie chciał, musiał… W takich czasach żyjemy, więc warto mieć to z tyłu głowy. 


3. Miejsca do siedzenia


Miejsce do siedzenia to kolejna bardzo ważna część wystroju wnętrza restauracji, mająca wpływ zarówno na psychologię, jak i doświadczenie gościa. Czy kiedykolwiek zwróciłeś/zwróciłaś uwagę na to, że siedzenia w popularnych lokalach typu fast food mają krzesła czy kanapy, które w żadnym stopniu nie zachęcają do tego, by spędzać na nich godziny? No właśnie! To wszystko psychologia i odpowiednie projektowanie. Taki dobór miejsc siedzących wpływa na to, że klienci będą szybko jeść i wychodzić z lokalu. Jednocześnie mamy znane kawowe sieciówki z wygodnymi fotelami, które sprawiają, że goście zostają w lokalu dłużej, a przy tym zamawiają więcej napojów i słodkości. To samo można powiedzieć o restauracjach typu fine dining. Połączenie alternatywnych metod siedzenia, takich jak huśtawki czy hamaki, daje ten sam efekt i skłania gościa do relaksu. 


4. Kolory


Kolory – wierz lub nie – odgrywają ogromną rolę w wystroju wnętrza restauracji. Ale nie tylko. To także kluczowy aspekt komunikacji wizualnej w kontekście marketingowym. Dlatego też warto budować strategię komunikacji już w trakcie powstawania lokalu. Dzięki temu odpowiednio dobierzesz kolory, a co za tym idzie – zbudujesz klimat miejsca adekwatny do oczekiwań jego grupy docelowej. To właśnie kolory wyzwalają różne emocje i wpływają na nastrój. Niektóre z nich stymulują apetyt, podczas gdy inne go tłumią. Ciepłe barwy, takie jak czerwona i pomarańczowa, są uważane za silne stymulanty, które nawet pobudzają apetyt, dlatego wiele restauracji stara się używać ich w swoich wnętrzach. Jednocześnie jest to bardzo intensywny kolor, więc lepiej nie przesadzać z jego ilością. Żółty jest jasnym kolorem i może wydobyć z ludzi apetyt, niebieski z kolei jest wyciszający. Psychologia kolorów to wiedza, którą zdecydowanie warto posiąść. 


5. Zapach


Słyszałeś/słyszałaś o marketingu bazującym na zapachu? Jeśli nie, to pora to nadrobić! Według badań odpowiednie zapachy mogą zwiększyć sprzedaż jedzenia nawet o 300 proc., więc upewnij się, że uwzględnisz je w projekcie wnętrza swojego lokalu gastronomicznego. Na Uniwersytecie w Paderborn przeprowadzono badania, które pokazały, że zapachy zwiększają zakupy pod wpływem impulsu o 6 proc., zamiar zakupu o 14,8 proc., a długość pobytu klienta o 15,9 proc. Pamiętaj jednak, że są zapachy i zapachy. Te odpowiednio dobrane powinny być wpisane w projekt miejsca. Zapach frytury i spalonych kotletów na pewno do nich nie należy. 


I o co chodzi z restauracją „Instagram friendly”?


W dobie Instagrama wystrój wnętrz jest cichym sprzedawcą twojej restauracji. Dziś ludzie bardzo chętnie dzielą się przeróżnymi momentami ze swojego życia. Jeśli dbasz o to, by twoja restauracja wyglądała „instagramowo”, to doskonale. Istnieje duża szansa, że dzięki temu zostanie ona uwieczniona na zdjęciu i oznaczona na profilu twojego gościa. Takie działanie z pewnością zachęci część jego obserwatorów do tego, by was odwiedzić. Powodzenia! trendy


Magdalena Malutko


CEO Agencji Kreatywnej Od Kuchni




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *