Dostrzegając potrzebę, należy na nią odpowiedzieć. Między innymi tą zasadą kierowaliśmy się w zespole Od kuchni, tworząc pionierski na polskim rynku projekt poświęcony tematyce food i food design. Co może wynieść z naszego projektu rynek restauracyjny? I co kryje się pod apetycznym, a dla wielu tajemniczym pojęciem food design?
Food and Design to pierwsza w Polsce platforma poświęcona tej tematyce. W kilka miesięcy zgromadziliśmy blisko 80 ekspertów z różnych branż i opublikowaliśmy pierwszy e-book o przyszłości jedzenia. A wszystko po to, by profesjonalizować polskie środowisko i udzielać odpowiedzi na pytania, które od dawna nurtowały sektor HoReCa czy spożywczy.
Ku lepszej przyszłości polskiej gastronomii
Dlaczego powołaliśmy projekt? Z prostego powodu. Czegoś takiego od lat brakowało w polskiej branży gastronomicznej i spożywczej, a dostrzegając potrzebę, postanowiliśmy na nią odpowiedzieć. Misją Food and Design jest zrzeszanie specjalistów z obszaru food, design, prawo czy marketing, by rzetelnie edukować, docierając z ekspercką wiedzą do naszych odbiorców, wśród których są m.in. przedstawiciele branży HoReCa. Zależy nam na popularyzacji food designu, który kwitnie za granicą, a w Polsce jest wciąż mało znany. Wierzymy, że wiedza i doświadczenie osób zgromadzonych wokół platformy będą inspirować i pozwolą wejść polskiej branży gastronomicznej na jeszcze wyższy poziom.
Projekt Food and Design jest kompleksowy i składa się z pięciu elementów. Szefowie kuchni, menedżerowie lokali gastronomicznych czy właściciele restauracji mogą już teraz swobodnie korzystać z platformy eksperckiej, e-booków tematycznych, a wkrótce także ze szkoleń, podcastów i spotkań branżowych „Food working”, by czerpać informacje na interesujące ich tematy branżowe. Korzystając z tych kanałów dotarcia, nasi eksperci dzielą się specjalistyczną, ale i czysto praktyczną wiedzą w sposób holistyczny. Mam przekonanie, że niemal każdy może znaleźć tu coś dla siebie – zarówno osoby z wieloletnim doświadczeniem w branży, jak i amatorzy zainteresowani tematyką jedzenia, designu czy nawet marketingu kulinarnego.
Dlaczego tematyka food design jest ważna dla restauratora
W polskim środowisku tematyka food designu jest niestety mało popularna, a termin ten, nawet wśród osób zawodowo związanych z branżą food, jest często zupełnie nieznany. To dość zaskakujące, ponieważ żyjemy w rzeczywistości, gdzie coraz większą wagę przykłada się do estetyki jedzenia. Kto z nas przed wyjściem do restauracji nie przegląda instagramowych feedów lokali gastronomicznych? W terminie food design zawarte jest wszystko, co związane z projektowaniem żywności, w tym także działalność restauracyjna czy – mówiąc szerzej – gastronomiczna. Poczynając od podstawowych obszarów, takich jak projektowanie produktów spożywczych, projektowanie urządzeń do przygotowywania jedzenia podawanie i stylizowanie jedzenia, aż po projektowanie przestrzeni w lokalu czy doświadczenia, jakim jest jedzenie. Zrozumienie istoty food designu pozwala tworzyć odpowiedni, ceniony koncept gastronomiczny czy markę foodową, która będzie spójna i atrakcyjna dla gościa czy konsumenta. W Od kuchni food designem zajmujemy się na co dzień, obsługując marki czy tworząc nowe, apetyczne brandy. Teraz, dzięki naszemu projektowi, z wiedzą na ten temat możemy docierać znacznie szerzej.
Kolektyw ekspercki, czyli merytoryczny fundament projektu
Podjęliśmy współpracę z blisko 80 osobami, które dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą w naszych publikacjach oraz na platformie projektu. W naszym kolektywie eksperckim znaleźli się m.in. przedstawiciele: gastronomii, marketingu, przemysłu spożywczego, fotografii kulinarnej, wzornictwa przemysłowego, grafiki, projektowania, budowania marek, e-commerce, nowych technologii, produkcji contentu oraz food stylingu. Pełna lista ekspertów związanych z Food and Design jest dostępna na stronie projektu.
Pierwszy e-book z myślą o polskiej gastronomii
E-booki stanowią bardzo ważny element rozwoju projektu, dlatego już na starcie stworzyliśmy publikację, która – mamy nadzieję – zainteresuje szczególnie osoby zawodowo związane z żywnością i nowymi rozwiązaniami w gastronomii. Nasz pierwszy e-book nieprzypadkowo zatytułowaliśmy Przyszłość jedzenia / Jedzenie przyszłości. Trendbook 2023-2030. Zebraliśmy w nim przewidywania kilkudziesięciu ekspertów dotyczące przyszłości sektora food i rynku restauracyjnego.
Zadaliśmy im wiele pytań od dawna nurtujących branżę. Wśród nich m.in.: Czy w 2030 r. będziemy chętniej odwiedzać restauracje? Jak rozumiesz sformułowanie „jedzenie przyszłości”? Kulinarny hedonizm czy restrykcyjne podejście do diety? Jaki będzie nasz stosunek do odżywiania w 2030 r.? Z opinii ekspertów wynika, że wyjście do restauracji nie będzie już tylko zwykłą wizytą dla zaspokojenia głodu, ale będzie miało charakter pewnego doświadczenia. Ponadto już wkrótce na naszych talerzach mają zagościć m.in. bogate w białko owady. Choć takie propozycje już dziś dostępne są w niektórych kuchniach świata, to dla wielu gości brzmi to dziś bardzo egzotycznie.
Silne trendy wskazane przez ekspertów, które już teraz dostrzegamy w komunikacji wielu marek gastronomicznych, to koncentrowanie się na ekologicznych aspektach żywności oraz tzw. comfort food, czyli tradycyjnych smakach, które pamiętamy z dzieciństwa, ale serwowanych w nowoczesnej formie. Nowa odsłona jedzenia przyszłości ukazuje nie tylko zmianę priorytetów wśród polskich konsumentów i gości restauracyjnych, ale również kierunek, w jakim zmierza cała branża. Eksperci, poza trzema dominującymi trendami, zwrócili również uwagę na powoli wchodzący na rynek segment jedzenia funkcjonalnego, czyli takiego, którego składniki oprócz zaspokojenia głodu mają pomóc nam w zapobieganiu chorób lub walce z chorobą.
Wypowiedzi ekspertów w Trendbooku wzbogaciliśmy ponadto o wyniki pochodzące z badania konsumenckiego, które na nasze zlecenie wykonała agencja badawcza ARC Rynek i Opinia. Badanie dotyczyło komunikacji wizualnej marek gastronomicznych oraz spożywczych. Cały raport z tego badania ukaże się wkrótce, a darmowy Trendbook dostępny jest już teraz na naszej platformie Food and Design. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie: www.foodanddesign.pl
Kaja Pomiankiewicz Communication specialist Agencji kreatywnej Od kuchni, której zespół stworzył platformę Food and Design. Pomysłodawczynią projektu jest Magda Malutko, CEO agencji
Dodaj komentarz