Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie.
Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.
 
Zero/less waste Krótkotrwała moda w gastronomii czy konieczność?

Coraz więcej i coraz częściej słyszy się, szczególnie na Zachodzie, o nasilającym się trendzie związanym z ograniczaniem negatywnego wpływu sektora gastronomii na środowisko oraz życie społeczne (environmental and social impact of gastronomy). Niektórzy kręcą tylko głową ze zniechęceniem i irytacją, traktując te „nowinki” jako kolejną krótkotrwałą modę oraz wymysły szalonych i oderwanych od rzeczywistości ekologów. Czy jest tak na pewno?

 

rs 2019 06ez 18 

  Anthony Bourdain mówił: „Nie czuję się komfortowo, będąc adwokatem jakiejś idei. Nie jestem aktywistą. Czuję się za to bardzo wygodnie, będąc sceptykiem, osobą, która ma wątpliwości. Ale co do tego jestem całkiem pewien. To nie jest dobre. Marnotrawstwo jest złe. Wszyscy co do tego możemy się zgodzić”. Na poziomie polityk społecznych i nowego prawa w sukurs słowom A. Bourdaina idzie nowa dyrektywa odpadowa Unii Europejskiej przyjęta w 2018 r. Nakłada bowiem na państwa członkowskie obowiązek m.in. redukcji odpadów spożywczych o 50 proc. do 2030 r. Podobne zobowiązanie Polska przyjęła na forum ONZ, akceptując SDG2030 (Sustainable Development Goals), czyli cele zrównoważonego rozwoju. Od ograniczania odpadów i marnotrawstwa w sektorze gastronomii nie ma zatem ucieczki. Kto szybciej to zrozumie i zdoła efektywnie wprowadzić zmiany w swoim biznesie, ten będzie miał znacznie lepszą pozycję konkurencyjną, wyniki finansowe i w efekcie silniejszą firmę. Ograniczanie marnotrawstwa ma bowiem bezpośredni i pozytywny wpływ na nasz biznes. Zrównoważony rozwój, zero waste/less waste, szanowanie jedzenia, lokal/biznes przyjazny planecie, kuchnia sezonowa korzystająca z lokalnych dostawców, biznes bez plastiku – to tylko część haseł i sloganów, które nie tylko będziemy słyszeć coraz częściej, ale które także realnie zmieniają filozofię i praktykę prowadzenia biznesu gastronomicznego. Zmiany wymuszane są zatem nie tylko przez regulacje na poziomie ustawodawstwa unijnego czy krajowego, ale także przez rosnącą presję coraz bardziej świadomych klientów i gości oraz rosnące ceny surowców i mediów. 

Dlaczego...


Restauracja 6/2019, OD KUCHNI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail