Jak polepszyć zrównoważony rozwój w kuchniJak polepszyć zrównoważony rozwój w kuchni

2020-03-19

W jaki sposób można sprawić, aby kuchnia profesjonalna była jeszcze bardziej zrównoważona i sprostać wymaganiom gości w związku z zaangażowaniem w ochronę środowiska naturalnego?

dzifm 17

Przede wszystkim:

 

  1. Planowanie zakupów.

Optymalne i długoterminowe planowanie zakupów zapobiega zbędnym wydatkom i marnotrawieniu produktów spożywczych. Nowoczesne urządzenia RATIONAL rejestrują, jakie potrawy są w nich przyrządzane, jak często oraz w jakich ilościach, a także w jakich godzinach uruchamiane są poszczególne ścieżki przyrządzania. Z wykorzystaniem tych danych można bardziej precyzyjnie zaplanować, czego kuchnia potrzebuje do pracy.

 

  1. Zakupy regionalne.

Środowisko naturalne można chronić już podczas zakupów. Produkty kupowane regionalnie wymagają krótszych transportów, przyczyniają się do ograniczenia ruchu samochodowego, a tym samym bezpośredniej redukcji emisji CO2.

 

  1. Strategie zapobiegania powstawaniu odpadów.

Koncepcja less waste pomaga kupować wyłącznie potrzebne ilości i ogranicza powstawanie resztek. W tym celu pomocna jest kontrola i analiza odpadów żywnościowych i określenie, które produkty są marnotrawione i na jakim etapie przetwarzania.

 

  1. Oszczędność energii.

Wyłączanie nieużywanych sprzętów stanowi podstawowy wkład w oszczędność zasobów. Jeszcze większe sukcesy można osiągnąć, poddając analizie technologie wykorzystywane w kuchni. Nowoczesne urządzenia wielofunkcyjne, np. SelfCookingCenter lub VarioCookingCenter firmy RATIONAL, pozwalają przyrządzać potrawy znacznie szybciej i wykazują znacznie lepszy bilans energetyczny niż tradycyjne urządzenia, jak na przykład patelnie uchylne.

 

  1. Ograniczenie zużycia wody.

Nowoczesne urządzenia również przyczyniają się do oszczędności w tym zakresie. W VarioCookingCenter firmy RATIONAL wodę do gotowania makaronu można wykorzystać nawet 3 razy, ponieważ system AutoLift automatycznie wyjmuje kosz z makaronem z wody i urządzenia nie trzeba ponownie napełniać świeżą wodą. Pozwala to dodatkowo oszczędzić koszty energii, ponieważ nie jest konieczne wielokrotne podgrzewanie wody.

 

Zrównoważony rozwój nie jest chwilową modą, ale bardzo istotnym zagadnieniem w gastronomii. Spojrzenie na zasoby i ochronę klimatu stanowi więc nie tylko wartościowy wkład w ochronę środowiska naturalnego, ale również pozwala restauracjom oszczędzać koszty związane z zakupem surowców i ograniczać odpady żywnościowe.

 


Komunikaty Branżowe
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail