Nowe obostrzenia w 19 powiatach. Dotyczą m.in. wesel, targów i konferencji. Szumowski zapowiada też wzmożone kontrole w kurortach
 
 
koronawirus

Nowe obostrzenia w 19 powiatach. Dotyczą m.in. wesel, targów i konferencji. Szumowski zapowiada też wzmożone kontrole w kurortach

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział podczas konferencji prasowej powrót obostrzeń w 19 powiatach gdzie liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusem ciągle jest duża. Obostrzenia dotyczą targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek.Szumowski zapowiada też kontrole w kurortach turystycznych.

Szumowski
- Okazuje się, ze te największe wzrosty odnotowujemy w bardzo konkretnie zlokalizowanych obszarach, to 19 powiatów w Polsce, na niemal 400 - powiedział Szumowski. - Tam chcemy wprowadzić pewne obostrzenia i rygory, a w powiatach, które mają nieco mniej zakażeń, te rygory będą w mniejszym zakresie - zaznaczył i powiedział, że czerwone obszary, gdzie jest najwięcej zakażeń to woj. wielkopolskie, małopolskie, łódzkie, śląskie, podkarpackie. Podział pod względem liczby zakażeń będzie na strefę żółtą i czerwoną.

Rygor czerwony zostanie ponownie wprowadzany w 9 powiatach woj. wielkopolskiego, małopolskiego, łódzkiego i śląskiego to m.in. obowiązkowe maseczki w przestrzeni publicznej, zakaz organizacji targów czy wydarzeń kulturalnych. Ponadto w tych miejscach zamknięte będą siłownię, kina, sanatoria, na wydarzenia sportowe nie wejdą kibice, a w weselach i uroczystościach rodzinnych będzie mogło uczestniczyć będzie mogło do 50 osób. - Łagodniejsze rygory (wesela do 100 osób - przyp. Red.) wprowadzimy w 10 kolejnych powiatach, m.in. w woj. podkarpackim - mówił minister.

Minister zauważył też, że np. na Pomorzu czy na Warmii i Mazurach, gdzie mimo iż przebywa dużo turystów nie ma znaczącego wzrostu liczby zachorowań, ale są też powiaty, gdzie te wzrosty są bardzo duże.

- W związku z tym będziemy chcieli wprowadzić w tych w powiatach obostrzenia we wszystkich praktycznie zakresach, czyli dotyczące targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek - zapowiedział.

Większe, "czerwone" obostrzenia będą obowiązywały w powiatach:

ostrzeszowskim,
nowosądeckim,
Nowy Sącz,
wieluńskim,
pszczyńskim,
Rudzie Śląskiej,
rybnickim,
Rybniku,
wodzisławskim.
Łagodniejsze, "żółte" rygory będą w powiatach:

wieruszowskim,
Jastrzębie Zdrój,
jarosławskim,
Żorach,
kępińskim,
przemyskim,
cieszyńskim,
pińczowskim,
oświęcimskim,
Przemyślu.
- Apeluję do wszystkich Polaków o przestrzeganie reżimu sanitarnego, zachowanie dystansu społecznego i zasłanianie ust i nosa, aby uniknąć zwiększenia obostrzeń - dodał minister.
– Poprosiłem MSWiA oraz GIS o wzmożone kontrole w miejscowościach turystycznych oraz powiatach „żółtych” i „czerwonych”, w których wprowadzono dodatkowe obostrzenia – powiedział w programie „Tłit” WP.pl minister zdrowia Łukasz Szumowski.– Również poprosiłem pana ministra (Jarosława) Pinkasa, Głównego Inspektora Sanitarnego o wzmożone kontrole zarówno w tych powiatach „żółtych” i „czerwonych”, jak również w pasie nadbrzeżnym i miejscowościach turystycznych, choćby takich rzeczy, jak zachowanie się w restauracjach, w sklepach – dodał minister.

– To, że jesteśmy na wakacjach, nie zwalnia nas z tego, że jak wchodzimy do sklepu to zakładamy maskę, a jak wchodzimy do restauracji, to trzymamy dystans. I nie zwalnia to restauratorów z tego, że stoliki mają być w odpowiedniej odległości – przypomniał szef MZ.

 Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail