Trendy, które zmieniają gastronomię na świecie
 
 
Trendy, które zmieniają gastronomię na świecie

Pandemia wciąż zmienia gastronomię. Siłą rzeczy kryzys wymusza w wielu przypadkach zmianę sposobu prowadzenia firmy. Dotychczasowe podejście w stylu „biznes jak zwykle” przestaje wystarczać nie tylko w kontekście rozwoju, ale przede wszystkim utrzymania restauracji. Niewątpliwie COVID-19 jest dominującym obecnie czynnikiem redefiniującym całą branżę. Ale czy jedynym?

rs 2020 04e 21

Otóż nie! W najbliższych latach należy brać pod uwagę kilka globalnych trendów, które w zdecydowanym stopniu będą również zmieniać sektor gastro. 

Myśl, zanim coś zjesz

Kwestie związane ze zmianami klimatu, śladem środowiskowym, byciem eko urastają do rangi strategicznych czynników nie tylko na poziomie polityk publicznych (np. EU New Green Deal czy from farm to fork strategy – wynikająca z nowego zielonego ładu strategia od pola do stołu), ale także stają się istotne dla coraz bardziej świadomych konsumentów. Ważne jest tu wszystko. Skąd pochodzi mięso do naszych potraw, jak traktowane są tam zwierzęta? Czy ziemniaki, które podajemy, kupowane są od rolnika z pobliskiej miejscowości czy przyjeżdżają do nas z Cypru? Jak komunikujemy te aspekty naszym gościom? Czy aspekty związane ze zrównoważonym rozwojem i etycznym biznesem są elementami, na których budujemy przynajmniej w części przewagi konkurencyjne? 

Dostawy do domu i malejące zyski

COVID-19 tylko przyspieszył trend związany z dostawami jedzenia do domu, mimo że często, zanim potrawy dojadą do konsumenta, ich smak jest zdecydowanie „zmęczony”. Ze względu na wygodę oraz obecnie bezpieczeństwo trend zostanie prawdopodobnie z nami na dłużej. Dostawy do domu bywają związane z platformami, które często stosują agresywną politykę, polegającą na rosnącym udziale w sprzedaży restauracji. W połączeniu z rosnącymi cenami surowców stwarza to dużą presję na wzrost cen. Czy goście będą wyrozumiali i zaakceptują zwiększenie cen? 

Świadome picie bez alkoholu

Coraz więcej ludzi na świecie mówi „tak” dla drinka, ale nie dla alkoholu. Aż 42 proc. barmanów, którzy brali udział w corocznym badaniu Kimpton Hotels & Restaurants Culinary + Coctail Trends Forecast, akceptowało kulturę picia bez alkoholu i włączenie tego trendu do ich praktyki biznesu. Raport analizuje opinie 130...Tomasz Szuba

Restauracja 4/2020, OD KUCHNI
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail