Technologia daje teraz wiele możliwości
 
 
Technologia daje teraz wiele możliwości

O sztuce przetrwania, o tym, co dziś oznacza bycie odpowiedzialnym restauratorem i jak wykorzystać najnowsze technologie do prowadzenia biznesu gastronomicznego, rozmawiamy z Agnieszką Małkiewicz, prezesem FOR Solutions.

rs 2020 04e 22

Już na początku roku mieliście zaplanowany cykl konferencji MADE FOR Restaurant pod hasłem „Sztuka przetrwania”. Ostatecznie odbyła się jedna online i w zupełnie nowej rzeczywistości. Gdy tworzyłaś plan konferencji, nikt się nie spodziewał, że sztuka przetrwania będzie dziś wyzwaniem, z którym musi mierzyć się każdego dnia cała branża. Jakie to są wyzwania?

 Ten rok nas przeformatowuje. Nie tylko biznesowo, ale także jeśli chodzi o styl życia. Z olbrzymim zaciekawieniem obserwuję, jak wszystko się zmienia. W tym roku mieliśmy w planach cztery konferencje, w których najważniejszymi tematami miał być nasz spokój ducha, dbanie o środowisko i zupełnie nowe, bardziej etyczne podejście do biznesu. Okazało się natomiast, że zanim zaczęliśmy rozważać, co możemy wspólnie w branży zmienić, świat zmienił to za nas dość drastycznie. Zamiast ewolucji jest rewolucja. Obserwuję, co się na rynku gastronomicznym dzieje, kiedy liderzy przestają być liderami, a na prowadzenie wychodzą ci, którzy potrafią jak najszybciej się dostosowywać do nowych warunków. Sukcesem okazują się nowe pomysły na ten biznes, a zwycięża odwaga i utrzymywanie bliskich relacji z gośćmi restauracji. Ta bliskość jest czasami wirtualna, bo przez social media czy aplikacje, ale kluczowa. Okazuje się, że temat naszych konferencji stał się bardziej dosłowny, bo sztuka przetrwania jest dziś najważniejsza. 

W ubiegłym roku hasłem konferencji MADE FOR Restaurant były innowacje, więc to, na co chcecie zwracać uwagę gastronomii, przestaje być metaforą.

W tym roku zamiast zaplanowanych czterech konferencji będą tylko dwie i ta druga też będzie online – w październiku. Zawsze bałam się wydarzeń online, ale majowa konferencja pokazała, że taka konwencja daje ludziom większą szansę, aby mogli obejrzeć ją sobie nie tylko w czasie rzeczywistym, ale także wtedy, kiedy mają na to więcej czasu i chcą wrócić do interesujących ich tematów. Pozbawia nas niestety bliskości i kontaktów osobistych, ale uważam, że w tym roku powinniśmy koncentrować się na bliskości i byciu razem w restauracjach. Sama chodzę teraz dużo więcej po restauracjach niż wcześniej i wszystkich moich znajomych tam wyciągam. Pierwsza nasza konferencja online wymagała szybkiej decyzji i szukania rozwiązań technologicznych, bo nie chciałam, aby to był kolejny webinar. Chyba to się udało i spotkanie odniosło bardzo duży sukces, a w październiku planujemy to powtórzyć. O ile pierwsza konferencja MADE w tej formule miała nieść uporządkowanie zdobytej wiedzy i dawać wsparcie emocjonalne, które okazało się bardzo potrzebne, to teraz ma pokazać, co się na rynku zmieniło, co zadziałało. Podczas październikowej konferencji pokażemy tych, którym się udało przetrwać kryzys, a nawet rozwinęli biznes i to jest zaskakujące. Chcemy też w kontekście akcji Odpowiedzialna Restauracja – Odpowiedzialni Goście, którą wspólnie z MojStolik.pl stworzyliśmy, pokazywać przykłady konkretnych rozwiązań również komunikacyjnych, technologicznych i higienicznych, które pozwolą restauracjom przetrwać w jak najlepszej formie jesień. 

Mnóstwo jest jednak takich restauratorów, którym ten biznes zmalał.

Są tacy, którym biznes zmalał o 30-50 procent. Są tacy, którym brakuje tylko 10 proc., aby mogli wyjść na zero, i czekają na to, co wydarzy się po wakacjach. Szczególnie cierpią restauracje premium w dużych miastach. Dzisiaj nie ma lunchy biznesowych i firmowych spotkań, nie ma budżetów na spotkania z klientami. Jest tak, jakby ktoś nożyczkami odciął im dużą, tę najbardziej intratną część biznesu gastronomicznego. Za to świetnie sprawdzają się wszystkie koncepty związane z radością przebywania w gronie bliskich, rodzinnie i przyjacielsko. To pokazuje nową jakość naszego życia. Przez pandemię stało się to samoistnie. Przez to, że byliśmy wyizolowani, nagle poczuliśmy wielką potrzebę bycia z najbliższymi i to na szczęście odbywa się w pewnym stopniu w restauracjach, choć jeszcze pracujemy nad...


Restauracja 4/2020, OD KUCHNI
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail