Bezpieczna wentylacja
 

 Bezpieczna wentylacja

Dobrze działająca i prawidłowo eksploatowana wentylacja to podstawa w każdym lokalu gastronomicznym. Zwłaszcza teraz, kiedy wciąż istnieje ryzyko zarażenia koronawirusem. Podpowiadamy, w jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo i na co zwrócić szczególną uwagę.

rs 2020 04e 25

W najnowszej opinii, na którą można trafić na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, podpisanej przez dyrektora PZH, czytamy m.in., że kanały wentylacyjno-klimatyzacyjne mogą być „czasowym rezerwuarem drobnoustrojów” i wraz z nawiewanym powietrzem mogą przenosić się pomiędzy pomieszczeniami. Jeden z profesorów Uniwersytetu Purdue w USA zwrócił dodatkowo uwagę, że niektóre systemy z tzw. odzyskiem ciepła mieszają powietrze z zewnątrz z tym znajdującym się w pomieszczeniu, w celu częściowego oszczędzania energii. Właśnie taki rodzaj klimatyzacji był zainstalowany na wycieczkowcu Diamond Princess, gdzie utworzyło się ognisko choroby i doszło do zbiorowego zakażenia pasażerów. W tego typu systemach nie da się odfiltrować bardzo małych cząsteczek, w tym koronawirusów. Przypomnijmy, wirus SARS-CoV-2 jest wielkości od 20 do 200 nanometrów (czyli jednej milionowej milimetra). W normalnych warunkach bezpieczna odległość od osoby zarażonej to ok. 2 m. W pomieszczeniu z klimatyzacją, gdzie ruch powietrza wewnętrznego jest wymuszony, taka odległość już nie zabezpiecza. Urządzenia klimatyzacyjne potrafią przenieść lekkie cząsteczki wirusa na dużo większą odległość. Pokazuje to przypadek chorego na COVID-19 Chińczyka, który zaraził chorobą współpasażerów autobusu, w którym działała klimatyzacja. Infekcja dotknęła osoby siedzące nawet 4,5 m od zakażonego. 

Co zatem...


Restauracja 4/2020, NARZĘDZIA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail