Twardy pojedynek na sery
 

 Twardy pojedynek na sery

Parmigiano Reggiano to jeden z najbardziej rozpoznawanych włoskich serów twardych, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością w Polsce i na świecie. Kto raz spróbował, ten wie, dlaczego jest niepowtarzalny. To niejedyny włoski ser dojrzewający. Dlaczego jest tak wyjątkowy?

rs 2020 04e 30

Czy wiecie, że do wytworzenia jednego kręgu Parmigiano Reggiano o wadze ok. 40 kg potrzeba 520 l mleka? W 2019 r. wyprodukowano we Włoszech aż 3,7 mln kręgów tego najlepiej sprzedającego się produktu z włoskim rodowodem. Co roku Włochy eksportują 40 proc. produkcji sera. Jednak wielu producentów naśladuje oryginał i wprowadza tym samym w błąd kupujących. 

Parmezan to nie Parmigiano Reggiano

Są to dwa całkiem różne produkty. Niestety zamiennie często stosuje się określenie parmezan jako substytut prawdziwego włoskiego sera. Co zatem kryje się pod nazwą parmezan? Po definicję sięgam do specjalistów, czyli Konsorcjum Parmigiano Reggiano, które od ponad stu lat zrzesza włoskich producentów tego sera: „Nazwa »parmezan« obejmuje sery, które nie są wytwarzane przy użyciu rzemieślniczych i naturalnych metod ustalonych w przepisach dotyczących zasad produkcji oraz w ścisłej specyfikacji Parmigiano Reggiano DOP” (wł. Denominazione di Origine Protetta, czyli Chroniona Nazwa Pochodzenia). Prawdziwy Parmigiano Reggiano produkowany jest z zachowaniem tradycyjnych metod oraz wyłącznie na określonym obszarze geograficznym. Jest to kilka regionów Włoch, a dokładnie pięć prowincji: Parma, Reggio Emilia, Modena, Bolonia (na zachód od rzeki Reno) i Mantua (na wschód od rzeki Pad). Jeżeli więc w restauracji używamy oryginalnego Parmigiano Reggiano, nie piszmy w menu, że serwujemy parmezan. To jedno słowo...Cristina Catese

Restauracja 4/2020, SMAKOŁYKI
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail