Platforma Briefly, pomagająca w organizacji imprez okolicznościowych oraz wydarzeń firmowych, we wrześniu przeprowadziła ankietę wśród 70 firm z branży gastronomicznej oraz eventowej. Badano nastroje panujące wśród właścicieli i menedżerów firm oraz bezpośredni wpływ epidemii koronawirusa na prowadzenie biznesu po pół roku od jej ogłoszenia w Polsce.
Pół roku z koronawirusem w branży gastronomicznej i eventowej
• 85 proc. ankietowanych firm z branży gastronomicznej i eventowej skorzystało z jakiejś formy pomocy publicznej (zwolnienia z ZUS, tarczy antykryzysowej, tarczy finansowej PFR).
• Nastroje w branży są podzielone: 40 proc. przedsiębiorców i menedżerów przewiduje, że będzie coraz gorzej, a co trzeci jest przekonany, że najgorsze za nimi i będzie coraz lepiej.
• Dziewięć na 10 firm zanotowało spadki obrotów w porównaniu z okresem sprzed pandemii.
• 57 proc. ankietowanych firm deklaruje, że w ciągu ostatniego pół roku zmniejszyło liczbę zatrudnionych, a tylko 3 proc. zwiększyło liczbę pracowników. 40 proc. utrzymuje ten sam poziom zatrudnienia co przed pandemią.
•Trzy na cztery firmy organizują mniej imprez zamkniętych i okolicznościowych niż przed marcem 2020 r.
Pod koniec marca, czyli w szczycie zamrożenia gospodarki w wyniku epidemii koronawirusa, 67 proc. firm i lokali z branży gastronomicznej i eventowej w Polsce wstrzymało całkowicie funkcjonowanie – wynika z analizy serwisu Briefly askbriefly.com/. Pół roku później lokale i przestrzenie eventowe mogą już działać, choć obecnie z ograniczeniami. Nic zatem dziwnego, że nawet po odmrożeniu gospodarki i zgodzie na ponowne otwarcie restauracji i przestrzeni eventowych dziewięć na 10 firm deklaruje, że spadły im obroty w porównaniu z okresem sprzed wybuchu pandemii w marcu 2020 r. W odpowiedzi na pytanie o największe wyzwanie, najczęściej powtarzane przez właścicieli restauracji, klubów czy organizatorów eventów słowo to „przetrwać”. „Jako klub cały czas nie możemy prowadzić działalności. Paradoks – jak mamy utrzymać ośmiu pracowników przez rok (założenia tarczy i dotacji PFR), skoro inne wydatki, np. czynsz, prąd...