Rok 2020 zdecydowanie dał w kość całej branży gastronomicznej i na długo zmieni realia życia każdego z nas. Oprócz działań bieżących warto przygotować się na to, co nadejdzie, a nadejdzie prędzej, niż myślimy! Jakie trendy będą królować w 2021 r.? Co się zmieni, a co pozostanie?
Trendem nazywamy ogólny rozwój lub zmianę sposobu zachowań i potrzeb ludzi. Mówiąc wprost – jest to kierunek, w którym w danym okresie podąża rynek. Głównym czynnikiem rozwoju nowych trendów jest zmiana potrzeb i zainteresowań konsumentów. Warto pamiętać, że trendy wpływają na każdy obszar życia, w tym także na stosunek gości do restauracji i tego, co oferuje. Jako że rok 2020 diametralnie wpłynął na cały sektor gastronomiczny, kolejny będzie poniekąd następstwem świata w czasach pandemii. Dlatego warto pamiętać, że trendy, które wykształciły się w ostatnich miesiącach, zostaną z nami także w roku 2021, a nawet dłużej. Poniżej znajdziesz omówienie trendów, o których trzeba pamiętać, oraz wskazówki, jak wykorzystać je w komunikacji twojego lokalu.
Zamówienia online
W ciągu ostatnich kilku miesięcy przyzwyczajenia konsumentów się zmieniły. Lockdown zmotywował restauratorów do szukania kreatywnych rozwiązań sprzedaży. Ci, którzy mogli dostarczać posiłki prosto do domów, w większości utrzymali biznes i przetrwali okres zamknięcia. Nawet po ponownym otwarciu rekomendowano pozostanie przy opcji dowozów i zamówień na wynos, ponieważ część ludzi bała się lub wciąż boi pandemii i warto zapamiętać, że ten strach pozostanie w świadomości społeczeństwa na długo. Trend zamówień online nie obowiązuje tylko w lokalach typu bistro czy casual. Masz lokal z tzw. wyższej półki? Przytoczę ciekawą historię jednego z lokali znajdujących się w Chicago. Nagrodzona trzema gwiazdkami Michelin restauracja Alinea oprócz menu à la carte oferuje opcje na wynos. Goście mogą składać zamówienia za pośrednictwem systemu rezerwacji restauracji. Dostępne sloty zwykle wyprzedają się w ciągu kilku godzin. Cena zestawu za jedną osobę to koszt od 55 do 95 dolarów. Dzięki tym rozwiązaniom Alinea utrzymała się na rynku i właściciele mogą zapewnić pracę wszystkim pracownikom. Przykładowy zestaw dostępny w gwiazdkowej restauracji w Chicago: • 7 x tataki z wołowiny ranczo z ponzu i chili, • chawanmushi z dzikich grzybów z dashi, • lokalne pomidory z czerwonym miso, smażonym czosnkiem i shiso, • yakitori: kurczak, ostryga, ohitashi z grzybów, • wodorosty i sonomono, • kruche ciasteczka orzechowe i sezamowe. Ważne: Pośrednicy tacy jak Uber Eats, Glovo czy Pyszne.pl pobierają gigantyczne prowizje, jednak mimo wszystko warto rozważyć opcję współpracy z jednym (lub więcej) z nich. Dlaczego? Po...