Pod słońcem Toskanii
 


 
Pod słońcem Toskanii

2020-12-18

Od średniowiecza na zboczach winnicy La Braccesca, w doskonałym dla uprawy winorośli, włoskim słońcu, dojrzewały szczepy winorośli, z których powstawały najlepsze wina regionu. Dziś winogrona na tych historycznych zboczach dojrzewają pod czujnym okiem enologa Fiammy Cecchieri, dla której uprawa krzewu winorośli nie ma tajemnic, tak samo jak cały proces wytwarzania tego wyszukanego napoju, jakim jest toskańskie czerwone wino. O porządek w tej wyjątkowej winnicy dba niemiecka firma Karcher – lider w dziedzinie utrzymania czystości.

Winnica La Braccesca w Toskanii

 

To niezwykle piękny poranek. Łagodne światło powoli rozpościera się nad winnicą, a mgła tworzy delikatną zasłonę na malowniczych stokach. Słońce świeci dyskretnie, tak jakby nie chciało w tym krajobrazie odgrywać pierwszoplanowej roli- w odróżnieniu od tego co działo się minionego roku, gdy padały rekordy temperatur i słońce prażyło jeszcze wczesną jesienią, pomagając dojrzewać winogronom.

Fiamma Cecchieri kontempluje tę idylliczną, jesienną scenę. Dla niej jest to najlepsza pora roku. Po raz pierwszy od czasu zbiorów winogron, w La Braccesca wszystko znów emanuje spokojem. Malownicza winnica znajduje się na południu Toskanii, w jednym z najlepszych regionów winiarskich Włoch, pół godziny drogi od średniowiecznych miast Montepulciano i Cortony.

Fiamma jest enologiem - mistrzynią produkcji wina. Mimo młodego wieku z wielkim znawstwem dogląda produkcji w tej, mającej setki lat, winnicy.

"Po zbiorach czuje się, jakbym dotarła na szczyt góry i mogła zatrzymać się oraz  cieszyć wspaniałym widokiem" - mówi 29-latka, otwierając drzwi do winiarni.

Większość czasu Fiamma spędza w piwnicach z dużymi zbiornikami ze stali nierdzewnej lub w "barriccaia", barrique piwnicy, gdzie wina dojrzewają w dębowych beczkach. Pierwszą rzeczą rano, jest sprawdzenie najmłodszych win.  

Fiamma degustuje każdą próbkę, ocenia ją  i decyduje, jak postępować. Ekspertka szybko zyskała szacunek w zdominowanym przez mężczyzn świecie winiarskim. Jej koledzy - Matteo i Leonardo - którzy obecnie dekantują zbiornik - żartobliwie nazywają ją królową piwnicy.

 

Jedna winnica, dwa skarby

We Włoszech do winiarstwa podchodzi się bardzo poważnie. Tylko najwyższej jakości produkty z niektórych obszarów upraw z dopuszczalnymi odmianami winorośli mogą otrzymać DOC lub jeszcze bardziej prestiżową etykietę DOCG. La Braccesca jest wyjątkowa pod tym względem, ponieważ posiadłość produkuje wina premium w dwóch wyznaczonych regionach pochodzenia, które, mimo że są tak blisko siebie, są zupełnie inne.

Wino jest tu uprawiane od średniowiecza. Dawny główny obszar posiadłości rozciąga się na ponad stu hektarach aż do samego Montepulciano. Na toskańskich zboczach produkuje się Vino Nobile di Montepulciano z tradycyjnej odmiany  szczepu winorośli Sangiovese. Wino to ma najwyższą klasyfikację DOCG i prawdopodobnie jest tak nazwane, gdyż było i jest nadal wybierane przez osoby szlachetnie urodzone, koronowane głowy a nawet papieży.

W okolicy Cortony, winnica uprawia Syrah, aromatyczną odmianę, która nie jest rodzima dla tego obszaru.

W winnicy Fiamma udoskonala i kształtuje z wielką starannością cechy charakterystyczne owoców. "To jedyny sposób, w jaki mogę zastosować moją pasję do wina i sprawić różnicę" - mówi rodowita Florentynka. Studiowała winiarstwo przez pięć lat na uniwersytetach we Florencji i Asti. Ale degustacja i "czucie" wina, nie jest umiejętnością, którą można zdobyć na uniwersytecie. Fiamma się śmieje. Można się tego nauczyć tylko dzięki niestrudzonej degustacji.

Wiedza, doświadczenie i pracowitość

 

Po studiach  nasza bohaterka wyostrzyła swoje zmysły w Nowej Zelandii i we Włoszech, np. w okolicach z których pochodzi wizytówka toskańskich win -  Chianti Classico. Pasja do wina płynie w jej krwi. Jej dziadek zajmowal się produkcją wina w regionie Montepulciano. Jako młoda dziewczyna była zafascynowana etykietami na butelkach, które z wielką starannością kopiowała. Dziś w wolnych chwilach ćwiczy CrossFit lub jeździ na nartach, jednak wolnego czasu jest niewiele – wino wymaga ciągłej uwagi.

Kiedy rozładowuje się świeże winogrona, robi się nerwowo. Pierwsze godziny są niezwykle ważne i wpływają na wszystkie kolejne procesy. Podstawową rolę odgrywają specjalne dębowe beczki. La Braccesca, która należy do rodziny Antinori - jednej z najstarszych rodzin winiarskich na świecie - od prawie 30 lat używa francuskich dębowych beczek w przypadku szczepu Syrah i węgierskich dębów w przypadku szczepu Sangiovese.

Oprócz pochodzenia, rozmiar i wiek beczek ma również wpływ na styl i smak wina. Przede wszystkim jednak dąb musi być starannie czyszczony, aby szkodliwe mikroorganizmy nie zakłócały wrażliwego procesu dojrzewania win.

Dokładnie oczyścić przed napełnieniem

 

Każda baryłka jest czyszczona przed napełnieniem jej winem. Wnętrze beczki musi być przygotowane tak szybko, jak to możliwe. Specjalne wyposażona myjka wysokociśnieniowa, jest wkładana do otworu w beczce. Obrotowa głowica natryskowa czyści wnętrze beczki równomiernie i dokładnie. "Beczka musi być idealnie czysta, aby osiągnąć najlepszą jakość naszych win", wyjaśnia Fiamma.

Wnętrze przestronnej piwnicy Barriccaia jest chłodne, a wilgotność regulowana jest automatycznie. Vino Nobile spędza najdłuższy czas w drewnianych beczkach. Dopiero po roku rozlewa się do butelek, po czym starzeje się przez kolejne dwanaście miesięcy w piwnicy. Dłużej leżakujący wariant, oznaczony nazwą "Riserva", pozostawia się na co najmniej 24 miesiące.

Wybór dębu jest bardzo ważny dla zachowania toskańskiego charakteru win: "powinien mówić sam za siebie." Mówi Fiamma.

Tymczasem Fiamma również, tak jak wino, cieszy się chwilą spokoju, gdy toskańskie wieczorne słońce zachodzi, a ona wraca do domu.

 

CZYSZCZENIE W LA BRACCESCA

 

Czyszczenie odgrywa ważną rolę w produkcji wina. Wszystkie pojemniki transportowe i zbiorniki, które mają kontakt z winogronami lub winem, muszą być absolutnie wolne od cząstek i pozostałości. W La Braccesca jest to zapewnione dzięki zastosowaniu wysokociśnieniowych urządzeń czyszczących z podgrzewaniem i bez podgrzewania wody wraz ze specjalnymi akcesoriami, takimi jak urządzenie do czyszczenia beczek. Wszystkie urządzenia pracujące w winnicy są renomowanej, niemieckiej marki Karcher. Obszar winnicy, który  jest wykorzystywany do przyjmowania klientów i przeprowadzania degustacji win jest czyszczony także sprzętem Karcher – szorowarką  - maszyną do czyszczenia posadzek.

5 faktów o Toskanii

 

- Region w środkowych Włoszech jest uważany za jeden z ważniejszych dla kultury i sztuki a także piękna krajobrazu.

- Toskania słynie z tradycyjnych winnic i doskonałych, czerwonych win.

- Oprócz uprawy winorośli, gospodarka regionu jest nastawiona na produkcję oliwy z oliwek i turystykę.

- Florencja jest stolicą Toskanii i jest uważana za miejsce narodzin renesansu.

- Kuchnia toskańska jest bardzo zróżnicowana i powinna być uzupełniona wysokiej jakości oliwą z oliwek i doskonałymi winami.

 

 


Komunikaty Branżowe
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail