Ścieżka zawodowa w branży gastronomicznej – barman
 


 


Ścieżka zawodowa w branży gastronomicznej – barman

Barman to zawód, który, odkąd pamiętam, budził wiele kontrowersji. Zmora rodziców, którzy wymarzyli sobie, by ich pociechy były prawnikami, lekarzami czy bankierami. Podziw znajomych, którzy zazdrościli ciągłej możliwości korzystania z życia w prawdopodobnie najbardziej hedonistyczny sposób. Ile osób, tyle opinii. A jak jest naprawdę?

rst 052022 272672 780754

Jakie zalety, ale i niebezpieczeństwa czyhają na osoby, które zastanawiają się nad wejściem na tę ścieżką zawodową? O tym w jak najszerszy sposób postaram się opowiedzieć. Kto choć przez chwilę, obserwując profesjonalnego barmana w trakcie serwisu, nie zastanawiał się, jak przyjemna, ale i prestiżowa jest to praca? Dzięki połączeniu świetnej techniki operowania sprzętem barmańskim, dobrej komunikacji z gośćmi i znakomitej prezencji barman może wprowadzić nas w świat niemalże bajkowy. Czy jednak ta praca to sielanka? Czy aby wszystko, co możemy każdego wieczoru ujrzeć w obleganych barach, przychodzi z taką łatwością? Czy może to efekt ciężkiej pracy, wyrzeczeń i setek godzin poświęconych na szlifowanie swojego kunsztu? 

Nie pamięta barman, jak barbackiem był

U podstaw ścieżki kariery barmana znajdziemy stanowisko pomocnika barmana, z języka angielskiego nazywane barbackiem. Stanowisko to, pomimo że zazwyczaj wynagradzane jest najniższą stawką godzinową, w oczach profesjonalistów z branży cieszy się ogromnym szacunkiem. W kuluarach nawet mawia się, że łatwiej znaleźć dobrego barmana niż barbacka, a wartość osoby świetnie radzącej sobie na tej pozycji ceni się na wagę złota. Z założenia opis pracy pomocnika barmana można byłoby uprościć do osoby dbającej o ogólną czystość i uzupełniającej braki na barze przed, po i w trakcie zmiany....


Restauracja 5/2022, EDUKACJA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail