Restauracje, lodziarnie, kawiarnie i inne punkty gastronomiczne bardzo często stawiają głównie na lokalizację, ceny i promocje. Takie podejście jest dobre – jeśli nie chcesz iść z duchem czasu. Dziś są to ważne czynniki składające się na sukces, jednak nie najważniejsze. Kluczową rolę odgrywa food design. Jak zawojować rynek i połączyć jedzenie z projektowaniem, a tym samym zwiększyć sprzedaż?
Czy wiesz, że m.in. to właśnie wystrój wnętrza restauracji oddziałuje na gościa? Oczywiście w kontekście psychologicznym. Skłania do zamawiania więcej lub mniej, a także wpływa na długość jego pobytu w restauracji. Wielkość stolików, światło, muzyka i architektura – to wszystko ma znaczenie. Jak zatem wpłynąć na gościa za pomocą projektowania? Co wspólnego ma jedzenie z projektowaniem? I dlaczego to wszystko jest tak ważne?
Co łączy jedzenie z projektowaniem
Nieważne, czy sprzedajesz tradycyjne pierogi czy kuchnię fusion – każde z dań w twoim menu zostało zaprojektowane tak, żeby pasowało do miejsca i doświadczenia, jakie w nim sprzedajesz. To, co serwujesz, powinno być spójne nie tylko z komunikacją marketingową, ale także z wnętrzem i klimatem restauracji. Mówiąc wprost – projektowanie wnętrz lokali gastronomicznych powinno iść w parze z budową ich spójnej strategii marketingowej, ponieważ wygląd restauracji determinuje późniejszą komunikację marketingową, a w efekcie sprzedaż. Projekt wnętrza jest elementem, który rzuca się w oczy od razu po przejściu przez próg restauracji. To właśnie pierwsze wrażenie decyduje o tym, jak goście będą postrzegać twoją markę, jakiego poziomu usług zaczną oczekiwać, ile czasu poświęcą na wizytę i czy zechcą wrócić ponownie. Dlatego też nie można bagatelizować znaczenia wystroju wnętrza i spójnej komunikacji wizualnej. Nie zrobisz dobrego marketingu miejsca, które nie zachęca do tego, by w nim przebywać. Może spotkałeś/spotkałaś się z magikami twierdzącymi, że poprowadzą twoje social media...