Jak budować i mądrze zarządzać ofertą w barze i restauracji
 






Jak budować i mądrze zarządzać ofertą w barze i restauracji

Zbudowanie ciekawej i zyskownej oferty beverage, która przyciągnie gości do naszego baru, restauracji, w dzisiejszych czasach nie jest łatwym zadaniem.

rs 2023 08 864435 516990Sytuacja ekonomiczna i czynniki zewnętrzne, takie jak bardzo wysoka inflacja, wysokie koszty stałe, które przekładają się na ceny produktów u producentów, dystrybutorów i hurtowników, nie ułatwiają tego zadania. Dlatego bardzo ważna jest dogłębna analiza oraz kontrola kosztów. 

Typ lokalu oraz twoja grupa docelowa

W zależności od rodzaju baru czy restauracji oferta beverage powinna być dostosowana do danego lokalu oraz jego grupy docelowej. Jeśli otwieramy restaurację z kuchnią francuską, to oprócz dobrze wyselekcjonowanych francuskich win, szampanów, koniaków, brandy czy calvadosów powinny się również znaleźć jako uzupełnienie oferty francuskie giny czy aperitivo i digestivo. Natomiast w przypadku pubu z kraftowym piwem nie ma sensu inwestować w drogie alkohole, np. 18-letnie whisky single malt. Tu uzupełnieniem oferty mogą być znane marki mainstremowe innych alkoholi, których jakość jest adekwatna do ceny i są to raczej produkty typu house. 

Budżet lokalu vs realia

Otwarcie i prowadzenie przedsiębiorstwa w branży HoReCa w Polsce wiąże się z bardzo wysokimi kosztami. Każdy inwestor czy dyrektor ma określony budżet, który nie jest z gumy. Dlatego bardzo istotne jest zdanie sobie sprawy z paru istotnych kwestii. Bar – czy to hotelowy, restauracyjny czy koktajlowy – ma na siebie zarabiać, a w najgorszym wypadku wychodzić na zero. Każda zakupiona butelka alkoholu to inwestycja, ale i zamrożony pieniądz. Jeśli kupiony produkt nie rotuje, to nie przynosi nam zysku, w efekcie czego mamy zamrożone pieniądze. Jeśli mamy dużą ilość drogich alkoholi, które nie rotują, to są to tzw. półkowniki, czyli butelki, które stoją i czekają, aż trafi się gość, który kupi jedną porcję na rok. Dlatego liczba takich pozycji w ofercie powinna być dobrze przemyślana i uargumentowana biznesowo. 

Różnorodność oferty

W zależności od rodzaju restauracji i baru powinniśmy mieć dobrze zbudowaną i przekalkulowaną ofertę zarówno produktów house, jak i produktów premium. W przypadku produktów house – dotyczy to zarówno alkoholi twardych, jak i win – powinniśmy mieć narzuconą...



Arkadiusz Białkowski. Bar manager Patio&Tulipe Golden Tulip Warsaw Centre oraz trener, doradca w Gastroinvest Group. Top 4 World Class Poland 2023

Restauracja 5/2023, ZARZĄDZANIE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl


 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail