Życie na różowo z niemieckimi winami
 








Życie na różowo z niemieckimi winami

„Life is pink” – tak brzmiało motto wyjazdu prasowego zorganizowanego przez Niemiecki Instytut Wina. Celem było przybliżenie win różowych, które dziś przebojem wchodzą na niemiecką scenę winiarską. Rośnie zarówno ich produkcja, jak i konsumpcja, tak na rynku lokalnym, jak i na rynkach zagranicznych.

rs 2023 08 371688 775358Kilka lat temu Niemiecki Instytut Wina (Deutsches Weininstitut) rozpoczął kampanię promującą wina różowe pod hasłem „Drink Pink”. Nawiązuje to do aktualnego trendu rosé. Wina różowe rokrocznie zyskują nowych wielbicieli. Tendencji tej nie sposób nie odnotować. W ciągu ostatnich kilku lat jakość i popularność tak win różowych wytrawnych, jak i sektów (niemieckie wina musujące) ogromnie wzrosła. Produkcja niemieckiego wina różowego w ciągu ostatniej dekady niemal się podwoiła – do 12 proc. całej niemieckiej produkcji win. Wina rosé niemieckie, często bladoróżowe, o lekkim i świeżym charakterze to coś więcej niż tylko doskonałe wina na aperitif lub na lato. Cechuje je wszechstronność i różnorodność. Liczni producenci próbują zdefiniować swój własny styl win rosé, od nieskomplikowanych i radosnych, przez ekologiczne, naturalne, nowoczesne, aż po wyrafinowane i eleganckie. Bawią się formułą. Wykorzystują różne czerwone odmiany oraz poszukują optymalnych siedlisk do ich produkcji. Jak podkreślają producenci, trend ten to nie tylko prowansalski allure, w którym zakochał się świat, ale też realne zmiany klimatyczne popychające winiarstwo na świecie w kierunku win świeższych. 

W różnych odsłonach

Aby stworzyć wino różowe, czerwone winogrona są początkowo lekko wyciskane i przez krótki okres pozostają na skórkach. Chodzi o to, aby miały różowy, a nie czerwony kolor. Choć spotkać można producentów jak Hammel w Palatynacie, który otwarcie przyznaje, że to właśnie intensywnego różu, prawie magenty, poszukuje w swoich winach, bo taki kolor i styl sam preferuje. Jego wino Der mit dem Rosé tanzt, czyli tańczący z rosé, jest kupażem czerwonych odmian, ma intensywny odcień i budowę i aż 14 proc. alkoholu, co w połączeniu z dobrą kwasowością czyni je świetnym kompanem np. do kaczki. Ale nie każde niemieckie wino o kolorze różowym nazywane jest „rosé”. Czasami na etykiecie można znaleźć termin „Weißherbst”. Jest zawsze winem jednej odmiany, na etykiecie należy również podać odmianę winogron wykorzystaną do jego produkcji. Jednak termin rosé jest bardziej rozpoznawalny na arenie międzynarodowej. Kolejnym winem o kolorze różowym, na które można się natknąć w Niemczech, jest rotling. Jest to szczególna odmiana wina różowego, powstająca w wyniku wspólnego tłoczenia i fermentacji czerwonych i białych winogron. Tak zwany schillerwein to tradycyjny rotling z regionu winiarskiego Wirtembergia. Nie ma określonych odmian winorośli do produkcji schillerweina. 



Anna Smolec

Restauracja 5/2023, WINO I KUCHNIA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail