Oprócz sprzętu do gotowania czy pieca, kuchni czy indukcji i całej masy urządzeń pomagających w codziennej pracy, każdy szef kuchni potrzebuje narzędzi. Czasem zwane „zabawkami szefów”, są akcesoriami, bez których trudno sobie wyobrazić pracę kucharza.
Każdy szef kuchni posiada narzędzia kulinarne, których lubi używać bardziej lub mniej. Ale jest też pula tych niezbędnych. Tak jak malarze potrzebują odpowiednich pędzli, a stolarz młotka i miarki, tak kucharze nie zdołają wykonać swojej pracy bez odpowiednich narzędzi. Oprócz urządzeń takich jak kuchenki i piekarniki każdy profesjonalista kulinarny powinien mieć zestaw akcesoriów.
Nóż szefa kuchni
Istnieje cała gama specjalistycznych noży. Są szefowie, którzy lubią skupić się na tym jednym wszechstronnym nożu „do wszystkiego”. Tu profesjonaliści polecają te z ostrzem od 13 do 25 cm. Taki nóż jest wystarczająco mały, aby łatwo było się nim posługiwać, a jednocześnie wystarczająco duży, aby ciąć twarde warzywa i kawałki mięsa. – Noży jest całe mnóstwo, więc należy zastanowić się, do czego w ogóle będą potrzebne. Potem należy zwrócić uwagę na indywidualne preferencje i dopasowanie noża do budowy dłoni, żeby był jak najbardziej ergonomiczny – tłumaczy Rafał Soroczyński, doradca kulinarny Chefs Culinar. Wysokiej jakości nóż szefa kuchni pomaga wykonywać różnorodne zadania kuchenne, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo samemu kucharzowi. Ważnym aspektem noża jest jego ostrze. Musi być ostre. Noże powinny być okresowo wysyłane do profesjonalnego ostrzenia. Na co dzień z pomocą przychodzi osełka. – Cena najczęściej z czegoś wynika – jeśli odpowiada użytym materiałom, które są trwalsze, ostrzejsze, wtedy warto. Ale nie powinno być to jedynym kryterium. Jeśli wpływ na nią mają np. dekoracje rękojeści czy grawery na stali, to nie zawsze warto przepłacać – dodaje Rafał Soroczyński. – Rękojeść i ostrze mają znaczenie, szczególnie ostrze – czy jest z kutej stali, czy z komponentów, z odlewu. Wszystko przekłada się na ergonomię pracy i szybkość zużywania/tępienia się noża. Materiał ostrza ma też znaczenie przy doborze sposobu ostrzenia. Im twardsza stal, tym nóż jest bardziej trwały i wolniej się zużywa. A im rzadziej się go ostrzy, tym jego żywotność jest dłuższa....