Urządzenia do gotowania w profesjonalnej kuchni
 w numerze

Urządzenia do gotowania w profesjonalnej kuchni

2024-03-28

Otwierając nową restaurację czy odnawiając istniejący już lokal, stoimy przed wyborem odpowiedniego wyposażenia kuchni. To właśnie urządzenie do gotowania jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Obecna oferta na rynku to prawdziwy zawrót głowy, firmy prześcigają się w nowych rozwiązaniach technologicznych. Również rozpiętość cen jest znaczna. Należy pamiętać, że różne typy restauracji mogą wymagać dodatkowych elementów wyposażenia lub różnych parametrów urządzeń. Przyjrzyjmy się tym urządzeniom, zanim udamy się do doradcy oferującego sprzęt z listą pytań i potrzeb naszego lokalu.

rs 2024 01a 594596 664365

Sercem profesjonalnej kuchni jest piec. Urządzenie to używane jest przez szefa kuchni i jego zespół codziennie. Rodzaj pieca, którego będziemy potrzebowali, będzie zależeć w dużej mierze od rodzaju restauracji i potraw, które będzie się w niej serwować. Piekarnia połączona z małym bistro będzie potrzebowała innego pieca niż restauracja fine diningowa. Rozwój technologii, w tym sztucznej inteligencji, sprawił, że do kanonu sprzętu wielu restauracji weszły piece konwekcyjno-parowe. Piece konwekcyjno-parowe to obecnie najbardziej rozbudowane i uniwersalne urządzenia gastronomiczne wykorzystywane do gotowania.

Pomimo ogromnej liczby funkcji, jakie spełniają, ich obsługa jest wyjątkowo prosta, a nawet intuicyjna. Dzięki nim kucharze mogą piec, smażyć, gotować, blanszować, dusić oraz przygotowywać potrawy, korzystając z gotowej książki kucharskiej lub z indywidualnych ustawień. Zastosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych gwarantuje, że potrawy za każdym razem będą przygotowywane identycznie bez względu na wielkość porcji, jaka znajduje się w piecu. Większość oferowanych modeli ma elektroniczne sterowanie, wbudowaną książkę kucharską, sondę termiczną, system automatycznego mycia oraz inne funkcje ułatwiające codzienną pracę z piecem.

– Na rynku jest wiele pieców konwekcyjno- parowych, a producenci szukają rozwiązań, które będą idealną odpowiedzią na aktualne wyzwania – mówi Anna Pycińska, dyrektor marketingu Rational Sp. z o.o. 

Rodzaje pieców w gastronomii

Większość restauracji wyposażona jest w co najmniej jeden piec/piekarnik standardowy. Ten typ urządzenia doskonale nadaje się do równomiernego gotowania i do pieczenia potraw. Uznaj to za konieczność w przypadku większości restauracji.

– Na rynku gastronomicznym dostępnych jest wiele urządzeń do obróbki cieplnej. Wybierając urządzenia, musimy określić, jakie ilości potraw będziemy wytwarzać, jakie mamy zaplecze energetyczne, ile miejsca w kuchni, a także np. możliwość wykorzystywania danego urządzenia do różnych zadań, czyli jego wielofunkcyjność.

Bardzo ważna jest również łatwość obsługi oraz czyszczenia i to, czy obsługa jest intuicyjna. Atutem takiego urządzenia będzie możliwość zarządzania z poziomu aplikacji bądź dostępu poprzez stronę WWW, szczególnie w przypadku sieci restauracji. I tu pojawia się kolejna funkcja, czyli dostęp do internetu wi-fi lub LAN. Wielu producentów dostarcza nam wyposażenie w dwóch wersjach, tj. manualne i cyfrowe. W tym przypadku decyduje nasz budżet oraz potrzeba. Wszystko to jest oferowane praktycznie w każdej grupie urządzeń gastronomicznych: piece konwekcyjno-parowe, urządzenia multifunkcyjne, cyrkulatory sous vide itp. Finalny wybór określi nasz budżet oraz poziom wykwalifikowania naszej kadry pracowniczej – wskazuje Maciej Piórkowski, category manager w Grafen Europe. 

Piece konwekcyjne

– wykorzystują wentylatory obiegowe do rozprowadzania ciepła, co sprawia, że są idealne do równomiernego pieczenia. Są również bardziej energooszczędne niż tradycyjne piekarniki, co czyni je popularnym wyborem w restauracjach. Piece do pizzy – jak sama nazwa wskazuje, ten typ piekarnika służy do robienia pizzy. Ze względu na wysoką temperaturę jego zastosowanie nie ogranicza się tylko do tego zadania. Za pomocą pieca do pizzy można także przygotować inne potrawy, od...Anna Smolec

Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail