1 lipca 2024 r. płaca minimalna wzrośnie do 4300 zł brutto. Minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i umów o świadczenie usług wyniesie natomiast 28,10 zł. Jest to już druga podwyżka w tym roku. Podpowiadamy, jakie wiążą się z tym obowiązki dla podmiotów zatrudniających personel na podstawie umowy o pracę czy też umów cywilnoprawnych.
Czym jest minimalne wynagrodzenie
Wynagrodzenie pracownika zatrudnionego na pełnym etacie na podstawie umowy o pracę nie może być niższe niż obowiązująca w danym czasie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę na dany rok publikowana jest do 15 września roku poprzedniego.
Minimalne wynagrodzenie za pracę a minimalna stawka godzinowa
Od 2016 r. umowy cywilnoprawne także podlegają przepisom o minimalnym wynagrodzeniu. Ustawodawca wprowadził wówczas minimalną stawkę godzinową. Umowy zlecenia i umowy o świadczenie usług nie mogą przewidywać wynagrodzenia niższego niż kwota minimalnej stawki godzinowej (dla uproszczenia dalej będę zbiorczo posługiwać się pojęciem „umowy o świadczenie usług”). Wysokość minimalnej stawki godzinowej ustalana jest wraz z wysokością minimalnego wynagrodzenia. Podwyżka wynagrodzenia minimalnego oznacza proporcjonalną podwyżkę minimalnej stawki godzinowej dla umów o świadczenie usług.
WAŻNE
Przy umowie o świadczenie usług wynagrodzenie należy wypłacać co najmniej raz w miesiącu. Jego wysokość nie może być niższa niż minimalna stawka godzinowa pomnożona przez liczbę godzin świadczenia usług.
Jak wykazać prawidłowość wynagrodzenia z umów cywilnoprawnych
1. Potwierdzanie liczby godzin świadczenia usług Z ustawy o wynagrodzeniu minimalnym wynika obowiązek dokumentowania liczby godzin świadczenia usług na podstawie umowy cywilnoprawnej. Strony powinny w treści umowy określić, w jaki sposób będą ustalały...