Kawa to jeden z dwóch najcenniejszych eksportowych surowców na świecie, zaraz po ropie naftowej. W przypadku branży gastronomicznej jest to produkt obecny w każdym lokalu, i to wysoko marżowany.
fot. Freepik
Kawa nie tylko pobudza nasze zmysły o poranku, ale także znajduje swoje miejsce w kuchniach i barach na całym świecie. Od klasycznych filiżanek espresso po parzone innowacyjnymi metodami, jak drip, chemex czy aeropres. Ma również szerokie zastosowanie w koktajlach, np. espresso martini, coffee negroni czy espresso tonic.
Arabika vs robusta
Na świecie uprawiane są głównie dwa gatunki kawy: arabika i robusta. Arabika to gatunek najstarszy, a jednocześnie najpopularniejszy – stanowi około 70 proc. światowej produkcji. Pochodzi z Etiopii, gdzie odkryto tę niezwykłą odmianę kawowca – lekko kwaskowatą, o czekoladowym lub korzennym posmaku. Arabika ceniona jest jednocześnie za łagodny smak i wspaniały aromat. Robusta to gatunek kawy odkryty dopiero w XIX wieku. Cechuje się dość wyrazistym smakiem – ostrym i gorzkim. Ze względu na te cechy, którym towarzyszy przekonanie o wyższości arabiki, z robustą spotkamy się głównie w kawowych mieszankach oraz w kawach typu instant. Kawa 100-proc. arabika jest bardzo droga, dlatego aby cena napoju była atrakcyjna dla konsumenta, powstają mieszanki ziaren arabiki i robusty. Mieszanie ziaren różnego pochodzenia oraz stopnia wypalenia sprawia, że mieszanki dają nieskończone możliwości tworzenia nowych smaków.
Alternatywne metody parzenia i nowe możliwości
Wiedza gości na temat kawy rośnie. Oprócz tradycyjnych metod przygotowywania, jak kawa z ekspresu ciśnieniowego czy klasycznego, wraz ze wzrostem świadomości dotyczącej jakości kawy, pochodzenia ziaren, profili smakowych itp., wzrosło zapotrzebowanie na alternatywne metody parzenia. Dlatego też coraz więcej kawiarni, restauracji, barów zaczyna specjalizować się w tego typu ekstrakcji. Bariści, wykorzystując najlepsze ziarna z segmentu speciality, serwują gościom nowej jakości napar, wydobywając przy tym nowe aromaty dzięki różnym metodom przygotowania.
Podział metod parzenia kawy
Rodzaj użytego sprzętu i przygotowanie mają ogromny wpływ na smak i sensorykę finalnego naparu. W zależności od tego, w jaki sposób woda jest wprowadzana do całego procesu, metody parzenia kawy można podzielić na cztery kategorie: :
• gotowanie, np. tygielek; :
• infuzja, np. french press, sowden softbrew, clever; :
• perkolacja, np. drip V60, chemex, phin, kalita, ekspres przelewowy, :
• metody wykorzystujące ciśnienie, np....