W tym roku tak wiele restauracji zostało docenionych i wyróżnionych przez przewodnik Michelin. Gratulacjom dla wszystkich wspaniałych restauracji nie było końca, a i my życzymy wszystkim dalszych sukcesów i kolejnych gwiazdek. To także doskonały moment na rozważania na temat trendów w fine diningu, prestiżu, ale i głosów krytycznych pod adresem słynnego przewodnika. W temacie numeru rozmawiamy z dyrektorem przewodnika Michelin Gwendalem Poullennekiem, warszawskim restauratorem Danielem Pawełkiem oraz szefem restauracji Nuta Andreą Camastrą.
Zaprosiliśmy do podzielenia się swoimi przemyśleniami Łukasza Brodę, zarządzającego restauracją Giewont w Kościelisku, która w tym roku otrzymała swoją pierwszą gwiazdkę. Pytamy o to, co zmieniło się w codziennym funkcjonowaniu restauracji, oczekiwaniach gości i rentowności.
Do tematu wyróżnień i gwiazdek nawiązuje w swoim tekście także Magdalena Malutko z agencji kreatywnej Od Kuchni. Pyta czy restauracje z wyróżnieniem również potrzebują marketing.?
Specjalistka firmy Thai Wok dzieli się z nami wiedzą na podstawie doświadczeń firmy, jak zdobywać klientów i podnosić rentowność dzięki kreatywnemu marketingowi.
Pozostając na polskim rynku gastronomicznym, przechodzimy do tekstu Anny Dębskiej, gdzie ekspertka Merytorycznie O Restauracjach opowiada o nowych wyzwaniach w polskiej gastronomii.
Prawnik Zuzanna Marchlewska tym razem przedstawia nam systemy pracy według przepisów prawnych. Warto przyjrzeć się i zapamiętać.
Budowanie zespołu w restauracji – wielokrotnie wracaliśmy do tego tematu, bo jak podkreślają eksperci i sami restauratorzy, to tak naprawdę fundament tego biznesu. Znany doradca Krzysztof Kaliciński w tym numerze wyjaśnia menedżerom restauracji pewną bardzo ważną kwestię, o której często się zapomina: im więcej kontrolujesz, tym więcej musisz sam zrobić.
Z kolei Łukasz Maziarski, ekspert Gastroinvest Group, krok po kroku prowadzi nas przez tajniki tzw. psychologii sprzedaży sugerowanej i pokazuje, jak to się odnosi do branży restauracyjnej.
Czystość w restauracji to jeden z kluczowych aspektów działalności każdego lokalu gastronomicznego. Zapytaliśmy ekspertów o trendy i technologie ułatwiające pracę branży na co dzień.
W dziale Gourmet tym razem czeka na państwa musztarda i keczup. Niby takie oczywiste oczywistości. Jedni krytykują za trywialność, inni kochają i chętnie korzystają. Jak to jest z tymi tak popularnymi sosami?
Arkadiusz Białkowski, znany polski barman, menedżer barów i trener doradca, podpowiada wszystkim tym lokalom, które nie mają baru, jak mogą rozwiązać tę kwestię i oferować swoim gościom koktajle czy napoje.
Po lekturze numeru jak zwykle zapraszam państwa w podróż. Tym razem wspólnie udajemy się do niemieckich regionów Hesja Nadreńska i Palatynat, gdzie wspólnie przyjrzymy się rewolucji, jaka następuje w niemieckim winiarstwie.
Tomasz Potrzebowski przekornie pyta: sommelier – po co to komu? I przypomina, jak ważnym aspektem restauracji jest obecność eksperta od wina w codziennej pracy lokalu.
Życzę przyjemnej lektury.
Anna Smolec, redaktor naczelna