Zapraszamy do lektury najnowszego numeru Restauracji a w nim tematu numeru, w którym próbujemy ująć kuchnię polską w ramy definicji, a także spojrzeć na to, jaka jest dziś i co w kwestii polskiej kuchni dzieje się w naszej gastronomii. W tekście spotkają państwo wybitnych szefów kuchni jak Bogdan Gałązka, Ernest Jagodziński i Karol Okrasa, a także badaczy kuchni polskiej Jarosława Dumanowskiego, Pawła Lisa i Łukasza Modelskiego.
Kuchnia polska jest dla każdego z nas źródłem silnych emocji – to wspomnienia domowego stołu, osób, które już odeszły, dziadków, może pradziadków, którzy nas gościli polskim jedzeniem. Naturalnie nie tylko rodzime smaki mogą dostarczać nam silnych emocji. Na przestrzeni lat budujemy naszą pamięć smakową i aromatyczną i różne potrawy mogą wyzwolić pozytywne skojarzenia. A jak to się przekłada na efektywną pracę restauracji? Czy restauracja może i powinna z tego efektu korzystać? O roli emocji w restauracji przekonuje nas Magdalena Malutko.
Franczyza – modne słowo. Na ten model działalności decyduje się ostatnio wielu przedsiębiorców. O jego wizji franczyzy rozmawiamy z restauratorem Arturem Jarczyńskim. Przekonuje nas, że punktem wyjścia ma być słowo „partnerstwo”
Budowanie biznesu restauracyjnego w dużej mierze jest budowaniem relacji międzyludzkich, tak tych z gościem, jak i w samym zespole. Krzysztof Kaliciński przedstawia nam siedem zasad zarządzania relacjami w zespole. Prawnik Zuzanna Marchlewska odkrywa tajniki prawa pracy i wyjaśnia, jak układać zgodnie z literą prawa grafik pracowników.
Agnieszka Wijas przekonuje o tym, jak istotny jest znak firmowy naszej restauracji. A Łukasz Maziarski tłumaczy, jak efektywna gospodarka magazynowania przekłada się na rentowność restauracji.
W dziale Gourmet tym razem cukier – słodki, kryształkowy produkt bezwzględnie potrzebny w każdej restauracji, i to nie tylko w cukiernictwie i słodkich deserach.
Arkadiusz Białkowski prezentuje najnowsze trendy w koktajlach. Czy to drinki na bazie alkoholu czy też popularne mocktaile bezalkoholowe warto oferować naszym gościom ciekawostki smakowe na tym polu.
Ja zabieram państwa w podróż po Portugalii, zarówno tej kulinarnej, jak i winiarskiej.
Tomasz Potrzebowski punktuje najważniejsze zasady pairingu, czyli dobierania wina do potraw. W dzisiejszych czasach to prawdziwy niezbędnik restauracji.
Życzę przyjemnej lektury.
Anna Smolec, redaktor naczelna